Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutor

daca am achizitionat marfuri de la firme in inactivitate temporara si firme cu activitatea suspendata inregistrez cheltuiala si TVA - ul sau nu pot fiindca exista riscul ca la un control sa mi se taie?
achizitiile respective trebuie declarate in 394. sunt sanse mari sa se depisteze, chiar daca nu aveti control.
tranzactiile efectuate cu firme inactive nu sunt recunoscute de codul fiscal si cind o sa aveti un control de la ANAF se va da jos TVA DEDUCTIBIL si se va vira la buget,statului cu majorarile aferente(si nu sunt mici,credeti-ma),iar valoarea fara tva a facturii care ati inregistrat-o se va inmulti cu 16%-impozit pe profit,indiferent daca ati trecut-o pe cheltuieli sau in orice alt cont ,fiind considerat profit,bineinteles cu majorarile aferente.In afara de asta,cind faceti declaratia 394 ,in baza de date ANAF figureaza toti clientii inactivi si tranzactiile efectuate de firma d-voastra cu acestia.mult succes,caci eu am trecut recent prin un astfel de filtru!cu banii statului nu-i de glumit!!!!!!:-/
inteleg ca pt firmele declarate inactive prin Ordin al Ministrului Finantelor nu sunt acceptate, dar pt firmele suspendate sau in inactivitate temporara pe care nu le gasesc in lista inactivilor, fiind declarati doar la RC? eu cu asa ceva nu sunt lamurita ca pt cei inactivi scrie clar in Codul Fiscal.
pai e mai mult decit logic ,ca o firma suspendata la RC nu trebuie sa desfasoare nici un fel de activitate,nu?ca doar de asta se afla in inactivitate temporara.