avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... venituri independente
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

venituri independente

Am contract de munca la o firma.
Mai am si un contract de colaborare cu ING.
Cum platesc eu noile contributii care se aplica? Am aceasta obligativitate?
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 17:23, 24 August 2010
atat in cazul contractului de munca cat si in cazul contractului de colaborare (activitate dependenta) contributiile se retin la sursa si se achita de catre platitorul de venit(angajatorul)

2.2. În cazul reconsiderării unei activităţi ca activitate dependentă, impozitul pe venit şi contribuţiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate şi virate, fiind datorate solidar de către plătitorul şi beneficiarul de venit. În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază."
Ultima modificare: Marți, 24 August 2010
Gabriel Trifu, Avocat
Multumesc pentru raspuns.
Am auzit ceva de genul ca trebuie platit la estimativ de 600 si cica trebuie sa depun eu declaratia, nu cel cu care am contract de colaborare.
Adica de ce ar trebui sa platesc la 600 lei daca eu nu realizez suma asta.
Sa ma lamureasca si pe mine cineva.
Eu ar trebui sa depun maine vreo declaratie?! Mama lor....

#-o Am citit ceva de genul ca cei care avem o activitate cu contract individual de munca nu trebuie sa mai platim.
Ultima modificare: Marți, 24 August 2010
Doina Elena, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa taxi si plata cas cristinavasiliu cristinavasiliu Sunt PFA taxi din anul 2007 (platitor de impozit stabilit pe baza normei de venit) si figurez cu carte de munca la o firma de taxi cu 4 ore zilnic. Ce ... (vezi toată discuția)
Pfa nteodora38 nteodora38 Buna ziua, sunt asistent medical,cu autorizatie de libera practica,si as vrea sa infiintez un PFA,pentru a putea colabora cu un cabinet medical individul.ce ... (vezi toată discuția)
Contract srl-pfa dianabp dianabp buna ziua, Un SRL fara angajati contracteaza un PFA pt servicii IT in UK. Cum fac contract intre ele (sunt anumite articole obligatorii). Pot sa mentionez ... (vezi toată discuția)