avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Etape pentru autorizatia de construire!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Etape pentru autorizatia de construire!

Stie cineva care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a obtine o autorizatie de construire, si actele necesare? E vorba despre transformarea unui geam ce da din bucatarie in logie in usa.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: manditagheorghe , utilizator 13:07, 12 Octombrie 2010
Probabil ca terenul sa fie prevazut ca teren bun comun al proprietarilor blocului.

Astfel va trebui sa obtii acordul tuturor proprietarilor si de autorizatie de constructie.
Buna seara,

Am o intrebare pentru dvs.: care este deschiderea minima la strada a unui teren pe care doresc sa construiesc o casa?
Am gasit un teren de 198 mp cu deschiderea de 11 m.
Proprietarul mi-a cerut un pret relativ mic argumentand ca nu se poate obtine autorizatie de constructie pe o deschidere asa mica.

Astept cu mare interes raspunsul dvs.

Cu multumiri,
Roxana Dafinca
Mergeti la primarie si vedeti ce limitari impun pentru autorizatii de constructie.
am un vecin care a mutat un fanar de pe partea dreapta a curtii pe stanga curtii fara nici un act la mana decat cu un cadastru si cartea funciara facute dupa cinci ani dupa constructie .are voie sa faca asa ceva si ce masuri se iau pentru ca primaria nu rezolva nimic .unde trebuie sa ne adresam mai departe/
Ultima modificare: Luni, 27 Septembrie 2010
manditagheorghe, utilizator
manditagheorghe a scris:

am un vecin care a mutat un fanar de pe partea dreapta a curtii pe stanga curtii fara nici un act la mana decat cu un cadastru si cartea funciara facute dupa cinci ani dupa constructie .are voie sa faca asa ceva si ce masuri se iau pentru ca primaria nu rezolva nimic .unde trebuie sa ne adresam mai departe/

Alte discuții în legătură

Constructia unei case gabriela tache gabriela tache V:(reau sa imi construiesc o casa.Am titlu de proprietate pe pamantul pe care vreau sa construiesc casa. Mai am nevoie si de cadastru pentru a obtine ... (vezi toată discuția)
Certificat de urbanism & autorizatie de construire mirceatomovici mirceatomovici Lucrez la o firma de productie publicitara si am de scos certificate de urbanism & autorizatii de construire pentru diverse locatii din Bucuresti si provincie, ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie ? lauranicolaie lauranicolaie Buna ziua, Problema mea este urmatoarea - urmeaza sa deschidem un magazin, cu chirie, in cadrul unui complex comercial (gen Mall); magazinul ni se va livra la ... (vezi toată discuția)