Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copie dupa sentinta de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copie dupa sentinta de divort

As dori sa stiu ce anume trebuie sa fac si sa prezint la judecatorie, pentru inca cateva copii dupa sentinta de divort ,care este binenteles irevocabila.Nu stiu care sunt pasii care trebuiesc urmati in vederea obtinerii acestor copii.Daca stie cineva programul la judecatoria sect 4,va rog sa-mi comunicati,Multumesc anticipat.
Trebuie sa formulati o cerere pentru legalizarea hotararii si sa anexati cate o taxa de timbru de 2.00 lei si cate un timbru jud. de 0,15 lei pentru fiecare exemplar pe care il doriti, atasand si atatea exemplare ale hotararii cate doriti sa legalizati evident.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cererea este tip?Precizez ca eu am un singur exemplar legalizat,este hotararea pe care am primit-o dupa divort,aceea a fost legalizata,pe care s-a si scris ca este definitiva si irevocabila.Presupun ca cei de acolo fac copie dupa originalul pe care il detin si imi elibereaza mie cate copii doresc..
La J4 incep programul normal de luni6 sept.Se depun actele pt legalizare 2 zile pe saptamana .
Cererea nu este un tipizat pe care il completati ci o cerere pe care o scrieti dvs.
Avand in vedere ca aveti doar un exemplar care este deja legalizat va trebui sa dactilografiati hotararea din nou sau sa o rescrieti din nou la calculator, cum doriti si abia pe urma o puteti anexa pentru legalizare pentru ca nu se pot aplica stampile peste un exemplar xerocopiat.
programul de la judecatoria sector 4 e in fiecare zi avand in vedere ca de azi nu mai e vacanta judecatoreasca.