Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbarea actelor dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbarea actelor dupa divort

Dupa divort unde trebuie sa merg pentru a scimba numele pe cartea de munca?
Si de ce acte am nevoie?
Buna ziua !
Cu hotararea putand mentiunea de definitiva si irevocabila (copie) , cu CI schimbat cu numele nou (copie) va duceti la angajator ( in cazul in care se tine evidenta CM la acesta ) sau la ITM-ul aflat in raza teritoriala a angajatorului ptr operarea modificarilor ...
Aceasta este procedura asa cum s-a aratat in raspunsul anterior.
Pentru legalizarea hotararii cu mentiunea definitiva si irevocabila va trebui sa formulati o cerere instantei care a pronuntat hotararea respectiva, atasand hotararea comunicata, o taxa de timbru de 2.00 lei si un timbru jud. de 0,15 lei.
Am hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila si sunt in somaj, iar cartea de munca este la mine. Pot sa merg eu la ITM si sa cer schimbarea numelui?