avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor pentru orele de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor pentru orele de noapte

Vreau sa dau muncitorilor spor pentru lucru de noapte de 25%, dar pana acum am dat 15 %.Trebuie facuta o decizie pentru fiecare persoana sau o decizie in care sa se specifice ca pentru toti muncitorii se mareste sporul de noapte ?Trebuie inregsitrata la ITM?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:06, 4 Septembrie 2010
Daca modificarea decurge dintr-un act normativ sau CCM se face decizie, in rest act aditional.


De fapt, ar trebui ca initiatorul sa ne spuna daca are CCM la nivel de unitate sau unde il au prevazut acest spor?
Raspunsul dat de mine a fost in sensul ca nu este nevoie de nicio decizie sau act aditional.
Subscriu celor ce s-au pronuntat in acest sens.
Observatie
Daca angajatorul se supune ccmunn inseamna ca pana acum a acordat sporul de noapte diminuat creand prejudiciu angajatilor pe care nu-l poate repara nicio decizie si niciun act aditional deca achitarea lui.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Septembrie 2010
rosu gheorghe, utilizator
1. Eu nu fac decizii sau acte aditionale pentru astfel de majorari care se aplica tuturor salariatilor.
2. Fac o decizie a administratorului care sta la Resurse umane iar o copie o dau la contabilitatea salariilor.
3. Nici la ITM nu duc acesta decizie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare ccm Patience Patience Buna ziua, As vrea sa stiu daca trebuie modificat CCM (facut act aditional) daca se modifica Codul Muncii. LA inceputul anului s-a modificat salariul ... (vezi toată discuția)
Spor vechime coromadaniel coromadaniel Buna ziua, Revin cu un alt subiect tot din compania mea si anume sporul de vechime. In momentul de fata in cazul meu am dreptul la un spor de vechime de ... (vezi toată discuția)
Spor nopate nicoletatrenea nicoletatrenea Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi: am angajat cativa agenti de paza, si conform codului muncii le dam spor de noapte 15%, dar inainte ... (vezi toată discuția)