Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor pentru orele de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor pentru orele de noapte

Vreau sa dau muncitorilor spor pentru lucru de noapte de 25%, dar pana acum am dat 15 %.Trebuie facuta o decizie pentru fiecare persoana sau o decizie in care sa se specifice ca pentru toti muncitorii se mareste sporul de noapte ?Trebuie inregsitrata la ITM?
Daca modificarea decurge dintr-un act normativ sau CCM se face decizie, in rest act aditional.

De fapt, ar trebui ca initiatorul sa ne spuna daca are CCM la nivel de unitate sau unde il au prevazut acest spor?
Raspunsul dat de mine a fost in sensul ca nu este nevoie de nicio decizie sau act aditional.
Subscriu celor ce s-au pronuntat in acest sens.
Observatie
Daca angajatorul se supune ccmunn inseamna ca pana acum a acordat sporul de noapte diminuat creand prejudiciu angajatilor pe care nu-l poate repara nicio decizie si niciun act aditional deca achitarea lui.
rosu gheorghe, utilizator
1. Eu nu fac decizii sau acte aditionale pentru astfel de majorari care se aplica tuturor salariatilor.
2. Fac o decizie a administratorului care sta la Resurse umane iar o copie o dau la contabilitatea salariilor.
3. Nici la ITM nu duc acesta decizie.