Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor nopate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor nopate

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi:
am angajat cativa agenti de paza, si conform codului muncii le dam spor de noapte 15%, dar inainte trebuie facute ceva hartii? la ITM de exemplu?
Va multumesc mult
De regula, aceste sporuri sunt stabilite prin lege si sunt prevazute in CCM sau CIM - si trebuiesc inregistrate la ITM!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
daca nu ati specificat direct in contractele individuale de munca acest spor atunci va trebui sa le intocmiti acte aditionale. aceste acte aditionale vor fi vizate de ITM.
1. exista obligativitate informarii in scris a ITM depsre faptul ca in unitate se desfasoara munca de noapte

2. sporul de noapte minim este de 25% cf CCMUN.

3. acordarea sporului de noapte si cuantumul lui poate fi reglementata si prin CCM, nu consider absolut necesar sa se faca acte aditionale la CIM.
un model de adeverinta pt spor de noapte puteti sa imi dati ?
multumesc
model de adeverinta pentru sporuri cred ca este reglemnetat doar pentru perioada de munca dininte de 2002.

Pentru perioada actuala, o concepeti cum credeti pentru a da informatiile cerute de salariat.