avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor nopate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor nopate

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi:
am angajat cativa agenti de paza, si conform codului muncii le dam spor de noapte 15%, dar inainte trebuie facute ceva hartii? la ITM de exemplu?
Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:05, 4 Septembrie 2009
De regula, aceste sporuri sunt stabilite prin lege si sunt prevazute in CCM sau CIM - si trebuiesc inregistrate la ITM!
Ultima modificare: Vineri, 4 Septembrie 2009
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
daca nu ati specificat direct in contractele individuale de munca acest spor atunci va trebui sa le intocmiti acte aditionale. aceste acte aditionale vor fi vizate de ITM.
1. exista obligativitate informarii in scris a ITM depsre faptul ca in unitate se desfasoara munca de noapte

2. sporul de noapte minim este de 25% cf CCMUN.

3. acordarea sporului de noapte si cuantumul lui poate fi reglementata si prin CCM, nu consider absolut necesar sa se faca acte aditionale la CIM.
un model de adeverinta pt spor de noapte puteti sa imi dati ?
multumesc
model de adeverinta pentru sporuri cred ca este reglemnetat doar pentru perioada de munca dininte de 2002.

Pentru perioada actuala, o concepeti cum credeti pentru a da informatiile cerute de salariat.

Alte discuții în legătură

Ore de noapte nedeclarate mapo1970 mapo1970 buna ziua, lucrez la o firma in ture de zi si de noapte de 8 ani de zile si am constatat cu stupoare ca angajatorul din anul 2001 pana in anul 2005 nu a ... (vezi toată discuția)
Spor pentru orele de noapte saftmiki saftmiki Vreau sa dau muncitorilor spor pentru lucru de noapte de 25%, dar pana acum am dat 15 %.Trebuie facuta o decizie pentru fiecare persoana sau o decizie in care ... (vezi toată discuția)
Control itm suciugeorgeta suciugeorgeta Buna ziua...spuneti-mi va rog o firma care are mai multe puncte de lucru iar numarul salariatilor insumeaza in jur de 30 este obligata sa aiba CCM (daca se ... (vezi toată discuția)