Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... copil nascut inafara casatoriei: dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

copil nascut inafara casatoriei: dreptul la mostenire

sunt casatorita de 15 ani iar sotul meu a avut o relatie extraconjugala acum 4 ani de unde a rezultat un copil pe care l-a recunoscut (3 ani), specific ca si noi avem un copil(8 ani).Acum se pune problema cum sa facem sa ne aparam bunurile materiale in cazul unui deces al sotului (doamne fereste) dar fara sa divortam, iar el sa fie nevoit sa renunte in favoarea mea la toate bunurile.Ce ne sfatuiti sa facem? Este o problema care ne macina, pentru ca femeia cu care sotul meu a avut o relatie, l-a tarat prin tribunal pentru pensie alimentara(pe care deja o plateste) si pur si simplu ii vaneaza fiecare venit, ne face viata un cosmar.,
=D>@Murgu

Exact ce spuneam. Nu va puneti la adapostul unui contract lovit de nulitate.
ContSters109653, utilizator
pirvu daniela a scris:

...pentru ca femeia cu care sotul meu a avut o relatie, l-a tarat prin tribunal pentru pensie alimentara(pe care deja o plateste) si pur si simplu ii vaneaza fiecare venit, ne face viata un cosmar ...

Asaaa? Oy-oy-oy-oy! Asadar femeia care i-a facut un fratior fiului dumneavoastra trebuia sa il creasca singura pentru ca ... v-a corupt sotul? Banuiesc ca va irita (aveti de ce) insa copilul acela de 4 ani nu are nici o vina, absolut nici una. Nimic. Niente. Nothing. Acelasi copilas este frate de sange cu fiul dumneavoastra si asa va ramane pana in ziua Judecatii de Apoi. Merita sa primeasca ceva din partea tatalui sau dupa cum merita si fiul d-voastra iar metodele prin care ati putea sa evitati un astfel de lucru sunt imorale.
Eu nu cred ca e locul ca pe acest forum sa dam sfaturi despre cum poate fi pagubit un copil de 4 ani. E cineva de alta parere? Argumente?

sic cogito

Nu poate fi nimeni de alta parere, chiar daca asta o lasa pe doamna fara obiectul razbunarii. Poate fi dovedita o donatie mascata. Poate copiii se vor intelege bine. Ufff! Adultii astia!
elena138, utilizator
d-na dar de vreti sa comiteti asemenea rautate? pana la urma e dreptul legal al copilului sa isi mosteneasca tatal.
pai, cu mama copilului nu se poate razboi, incearca cu copilul...Oricum, nu-i iese!