Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce poate face Popeasca ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce poate face Popeasca ?

"Popeasca" a ales o intelegere cu un administrator la o Socetate Comerciala sa aiga contract de munca pentru a putea sa faca un inprumut in banca dar platiile la contributia de stat sa le faca Popeasca nu S.C.
Timpul a trecut a platit popeasca pana la un mement dat cand apar probleme mariin familia lui popescu si pe 3 luni nu a mai platit din lipsa de lichiditati ...
Patroana Ioneasca o amenita pe Popeasca moment in care ii inchide cartea de munca fara consimtamanrul sau preaviz dat mai mult popeasca pe perioada de 9-10 luni nu a semnat un stat de plata ...
Ce se peate face !?
- popeasca poate sa o dea in judecata sau poate sa o reclame la politie .....dar pentru ce anume si care ar fi efectele !?
Popeasca este buna de plata....autodenuntul produce efecte(daca o reclama pe Ioneasca se autodenunta)....
Daca acest contract de munca inceteaza ilegal ( pe motive disciplinare, dar fara cercetarea disciplinara obligatorie, prin "demisie" semnata de altcineva etc.) se poate intenta actiune in instanta.
Ce autodenunt?! nu se pune problema unei plangeri la politie. E vorba de un litigiu de munca.
Pana la proba contrarie, exista un contract de munca valabil.

Dar totusi, care mai e interesul Popeascai? nu si-a luat creditul de la banca? de ce ar mai interesa-o sa aiba contract de munca, sa mai dea bani degeaba la stat...
sa-si faca crucea Popeasca daca Ioneasca nu o da in judecata.asta poate face...