Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incadrarea functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incadrarea functionarilor publici

sunt funcionat public din luna mai 2008,incadrat la politia comunitara(agent asistent clasa III treapta III)calificativ bine pe ultimii 2 ani. Am terminat facultatea in 2007 si nu am fost incadrat la studii superioare pt ca am dobandit calitatrea de FP dupa terminarea studiilor si nu indeplineam conditiile de vechime pt alt grad sau functie. Anul acesta am terminat studiile masterlale,specializarea Drept European.Intrebarea mea este,care este forma legala pentru reincadrare sau transformare a postului si trecerea mea in alt grad sau in alta treapta de salarizare?
Buna ziua !
Singura procedura legala este incadrarea pe un post prevazut cu astfel de cerinte in urma sustinerii unui concurs sau examen.
Cu stima !
Multumesc!
La pol.comunitara nu sunt prevazute in statul de functii cu studii superioare.Sunt multi care au absolvit facultatea si postul lor nu a fost transformat.Asta e sistemul.Desi avem studii sa fim incadrati pe post fara studii ca sa avem bani mai putini.