Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit de 22.000 RON, pe 10 ani, cu \"capital\", ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit de 22.000 RON, pe 10 ani, cu "capital", dobanda variabila si comision de risc

Am contractat, in 03.07.2008, un credit de 22.000 RON, pe 10 ani, la Alpha Bank. Ce inseamna Dobanda Variabila, am inteles. Dar n-am inteles de ce mai e nevoie de Comisionul de Risc? Si ce inseamna Capital? De pilda, pe luna curenta, pe Scadentar(extrase de cont lunare n-am primit niciodata!) scrie ca rata e de 413.75 RON, din care Capital - 98.68 RON si Comision de Risc - 57.82 RON....Iar la final, suma pe care am fost nevoita s-o returnez e dubla fata de cea imprumutata, la care se mai adauga inca o cincime care inseamna Comisionul de risc. Am luat 23.000 Ron si trebuie sa dau inapoi aprox.48.000 Ron.
Considerati ca e corect? Ce sanse am, odata cu OUG 50, sa reduc din suma exorbitanta pe care sunt obligata sa o restitui? Practic, e o dobanda mai mare de 100%!!! Va multumesc.
doina60 a scris:

Am contractat, in 03.07.2008, un credit de 22.000 RON, pe 10 ani, la Alpha Bank. Ce inseamna Dobanda Variabila, am inteles. Dar n-am inteles de ce mai e nevoie de Comisionul de Risc? Si ce inseamna Capital? De pilda, pe luna curenta, pe Scadentar(extrase de cont lunare n-am primit niciodata!) scrie ca rata e de 413.75 RON, din care Capital - 98.68 RON si Comision de Risc - 57.82 RON....Iar la final, suma pe care am fost nevoita s-o returnez e dubla fata de cea imprumutata, la care se mai adauga inca o cincime care inseamna Comisionul de risc. Am luat 23.000 Ron si trebuie sa dau inapoi aprox.48.000 Ron.
Considerati ca e corect? Ce sanse am, odata cu OUG 50, sa reduc din suma exorbitanta pe care sunt obligata sa o restitui? Practic, e o dobanda mai mare de 100%!!! Va multumesc.

capital inseamna ca din suma aia imprumutata initial (22000 lei), v-au mai scazut 98.68 lei.

restul de 315.07 lei (rata lunara 413.75 lei - capital 98.68 lei) e COTIZATIE!:))

e "normal", pentru ca ati semnat un contract de ADEZIUNE, nu?:stunned:

dobanda anuala globala efectiva (cu toate inchipuirile alea ale bancii incluse) nu e chiar 100%... da' oricum e maaare, foarte maaaaaare, naucitor de mare... muuuult peste aia nominala cu care v-au ademenit sa va imprumutati.

"sanse" se reduca banca, de buna voie si nesilita de nimeni (indiferent de ce "OUG"-uri scot astia), din suma "exorbitanta"? ZERO!!!

se poate apela insa, la instanta

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters123067, utilizator