avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit de 22.000 RON, pe 10 ani, cu \"capital\", ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit de 22.000 RON, pe 10 ani, cu "capital", dobanda variabila si comision de risc

Am contractat, in 03.07.2008, un credit de 22.000 RON, pe 10 ani, la Alpha Bank. Ce inseamna Dobanda Variabila, am inteles. Dar n-am inteles de ce mai e nevoie de Comisionul de Risc? Si ce inseamna Capital? De pilda, pe luna curenta, pe Scadentar(extrase de cont lunare n-am primit niciodata!) scrie ca rata e de 413.75 RON, din care Capital - 98.68 RON si Comision de Risc - 57.82 RON....Iar la final, suma pe care am fost nevoita s-o returnez e dubla fata de cea imprumutata, la care se mai adauga inca o cincime care inseamna Comisionul de risc. Am luat 23.000 Ron si trebuie sa dau inapoi aprox.48.000 Ron.
Considerati ca e corect? Ce sanse am, odata cu OUG 50, sa reduc din suma exorbitanta pe care sunt obligata sa o restitui? Practic, e o dobanda mai mare de 100%!!! Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 06:33, 8 Septembrie 2010
doina60 a scris:

Am contractat, in 03.07.2008, un credit de 22.000 RON, pe 10 ani, la Alpha Bank. Ce inseamna Dobanda Variabila, am inteles. Dar n-am inteles de ce mai e nevoie de Comisionul de Risc? Si ce inseamna Capital? De pilda, pe luna curenta, pe Scadentar(extrase de cont lunare n-am primit niciodata!) scrie ca rata e de 413.75 RON, din care Capital - 98.68 RON si Comision de Risc - 57.82 RON....Iar la final, suma pe care am fost nevoita s-o returnez e dubla fata de cea imprumutata, la care se mai adauga inca o cincime care inseamna Comisionul de risc. Am luat 23.000 Ron si trebuie sa dau inapoi aprox.48.000 Ron.
Considerati ca e corect? Ce sanse am, odata cu OUG 50, sa reduc din suma exorbitanta pe care sunt obligata sa o restitui? Practic, e o dobanda mai mare de 100%!!! Va multumesc.


capital inseamna ca din suma aia imprumutata initial (22000 lei), v-au mai scazut 98.68 lei.

restul de 315.07 lei (rata lunara 413.75 lei - capital 98.68 lei) e COTIZATIE!:))

e "normal", pentru ca ati semnat un contract de ADEZIUNE, nu?:stunned:

dobanda anuala globala efectiva (cu toate inchipuirile alea ale bancii incluse) nu e chiar 100%... da' oricum e maaare, foarte maaaaaare, naucitor de mare... muuuult peste aia nominala cu care v-au ademenit sa va imprumutati.

"sanse" se reduca banca, de buna voie si nesilita de nimeni (indiferent de ce "OUG"-uri scot astia), din suma "exorbitanta"? ZERO!!!

se poate apela insa, la instanta

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Miercuri, 8 Septembrie 2010
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobanzi la un credit de nevoi personale lauriancului lauriancului Buna ziua,daca ma poate lamuri cineva multumesc anticipat: Mama mea in varsta de 69ani la acea data,a transformat un card de credit de la brd intr-un credit ... (vezi toată discuția)
Grafic de rambursare completat cu pixul lmlcmr lmlcmr Tatal meu a facut un credit acum 6 ani; a platit constiincios ratele, mai are 10 luni, nu a fost chemat sa completeze vreun act aditional conform OG 50, dar ... (vezi toată discuția)
Comision administrare cont sabela sabela Buna ziua. In decembrie 2010, am luat de la Raiffeisen Bank un credit de nevoi personale cu dobanda fixa. Banca acorda Imprumutatului un credit in valoare ... (vezi toată discuția)