Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

cum pot solicita dobanzi. daune pt. o suma datorata stabilita prin hotarare investita cu titlu executoriu,ce solutii am,precizez ca sunt in cei3 ani de la pronuntarea hotarari ,
V-ati adresat unui executor judecatoresc? In acesti trei ani,ati facut vreun demers pentru executarea debitului?
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Daca titlul executoriu contine suficiente criterii in functie de care organul de executare poate actualiza valoarea obligatiei principale stabilite in bani, indiferent de izvorul ei, se va proceda, la cererea creditorului, si la actualizarea acestei sume. In cazul in care titlul executoriu nu contine niciun asemenea criteriu, organul de executare va proceda la actualizare in functie de rata inflatiei, calculata de la data cand hotararea judecatoreasca a devenit executorie sau, in cazul celorlalte titluri executorii, de la data cand creanta a devenit exigibila si pana la data platii efective a obligatiei cuprinse in oricare dintre aceste titluri.
nu, nu am facut demersuri dar pe 27.10.2010 se implinesc 3 ani
formulati si depuneti cerere de executare silita in baza -hotarari judecatoresti la executorul judecatoresc competent pana la implinirea termenului de 3 ani. daca aveti cunostinta despre bunurile sau veniturile realizate de catre debitor precizatile in cererea de executare.
Marina Loredana Mihailescu, Avocat