Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune sau abuz de incredere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune sau abuz de incredere

Am semnat un contract cu o firma pentru a construi o casa.I-am dat un avans de 25%din lucrare iar proprietarul a intinso imediat ce a luat banii fara sa execute absolut nimic din lucrare.Va cer parerea unde se incadreaza fapta inselaciune sau abuz de incredere...Mi-a recomandat cineva sa-l actionez in instanta pe civil ,insa persoana care detine firma respectiva nu are nici un bun pe numele sau pt a fi confiscat....
categoric inseleciune (abuz de incredere e atunci cand ii imprumuti un lucru si refuza sa il mai inapoieze), dar si inselaciune in cazul asta poate fi numai in anumite conditii
. . . sau poate fi obligat pe latura civila sa finalizeze contractul sau sa restituie banii