Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... RECUPERARE DATORIE DE LA PERSOANA FIZICA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

RECUPERARE DATORIE DE LA PERSOANA FIZICA

Am si eu o problema, am imprumutat un coleg de serviciu cu o suma de bani si se pare ca nu am fost singurul. Intre timp colegul isi da demisia de la locul de munca, iar la telefon nu mai raspunde la nici una dintre persoanele de la care a imprumutat o suma consistenta de bani.
Ce putem face in vederea recuperarii datoriei pe care o are catre noi?
Din pacate nu avem nimic semnat de catre persoana in cauza pe sumele imprumutate, tot asteptam sa apara la servici pentru a finaliza actele incetarii efective a job-ului din compania din care a facut parte.
Este doar cuvantul nostru .....
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc !
Nu va faceti prea mari iluzii in justitie. Chiar daca veti castiga in instanta si daca colegul nu are de unde sa va restituie datoriile , nu aveti ce sa-i faceti. Mai cheltuiti si alti bani pentru a va judeca plus timp si nervi. Pana nu se va legifera o lege care sa ajute si persoanele fizice in recuperarea datoriilor (concret nu pe hartie ) mai bine ...mai ganditi-va....
Spuneti ca era un om de caracter..., banul e ochiul dracului. Abia acum ii cunoasteti adevaratul caracter. In rest... juca teatru.
Va sfatuiesc in cunostinta de cauza.
anla2
anla2, utilizator
Am nevoie de ajutorul dvs in vederea redactarii unei plangeri, varianta la care m-am gandit este urmatoarea :

IN ATENTIA INSPECTORATULUI JUDEŢEAN DE POLIŢIE X

PLANGERE

Subsemnatul X, domiciliat in X, Ap X , CI SERIE: X NR:X CNP: X
Formulez prezenta plangere impotriva faptuitorului Y , domiciliat in ______
pentru savarsirea faptei de inselaciune prevazuta de art.215 c.pen.

In fapt:

Motivele plangerii:

In fapt, la data de X numitul X m-a rugat in repetate randuri sa-l ajut , ca si imprumut, cu suma de 650 euro. Cu aceasta ocazie am intrerup un depozit la termen in valoare de 5.023 euro, din care i-am imprumut acestuia suma de 650 euro.
. Perioada de imprumut, stabilita de comun acord, a fost de maxim 30 de zile, Motivatia imprumutului a fost aceea ca, numitul X avea nevoie de aceasta suma pentru a inchiria un microbus pentru nuntasii din X ce trebuiau sa participe la nunta fratelui sau din X.

In luna februarie il mai imprumutasem pe numitul X, coleg de serviciu la acea data, tot la rugamintea sa , cu suma de 500 de euro. Respectiva datorie a fost achitata dupa aproximativ 30 de zile.

Deoarece relatia mea cu numitul X era una de colegialitate si de prietenie prin prisma faptului ca aveam aceeasi functie, de X, in cadrul magazinului X inca din anul 2006, nu s-a pus problema sa incheiem vreun act de mana.
Pana la data de 26.04.2010 numitul X a avut un comportament ireprosabil in cadrul magazinului X, in anul 2006 el a fost promovat din functia X in functia de X, In tot acest timp s-a manifestat ca o persoana de incredere atat fata de mine cat si fata de ceilalti colegi. Din prisma timpului petrecut impreuna in cadrul magazinului X precum si a responsabilitatilor pe care le-am avut impreuna, pot spune ca atmosfera de lucru era una corespunzatoare unei familii: ne bazam tot timpul unul pe celalalt , ne ajutam reciproc si nu s-a pus niciodata problema sa nu ne ajutam unul pe celalalt, fie pe plan material, fie pe plan social sau profesional.
Nimic din comportamentul numitului IX din acesti ultimi 8 ani de cand am lucrat impreuna in cadrul magazinului X, nu a scos in evidenta faptul ca acesta ar avea un comportament duplicitar, din acest motiv am avut o incredere deplina in el.

Cu toate ca am incercat in nenumarate randuri si mi s-a promis de catre numitul X faptul ca datoria va fi achitata, acest lucru nu s-a intamplat pana la data de astazi. Nu am avut parte decat de amanari peste amanari si promisiuni fara acoperire cum ca datoria va fi achitata.

Aceasta datorie pe care numitul X o avea fata de mine , precum si alte datorii pe care le avea fata de alti colegi din cadrul magazinului X , au fost recunoscute in fata ZZZZZZ la data depunerii demisiei de catre acesta. Cu aceasta ocazie X si-a luat angajamentul de a achita in cel mai scurt timp posibil datoriile pe care le avea fata de fostii sai colegi.

Pana la aceasta data am incercat toate variantele de solutionare pe cale amiabila a acestui imprumut, dar datoria a ramas neachitata.
Inteleg sa ma constitui parte civila cum suma de _650 euro reprezentand imprumutul in bani acordat catre numitul X, imprumut pe care pot sa-l probez cu martori precum si cu SMS-urile trimise de catre X , de pe pe numarul de mobil XXXXX, numar de mobil corespunzator unui abonament de telefonie mobila incheiat pe numele de X.

Prin mesajele SMS trimise de catre numitul X, reiese faptul ca acesta isi recunoaste datoria pe care o are fata de mine dar si faptul ca m-a indus in eroare de mai multe ori, atunci cand mi-a comunicat, tot prin intermediul SMS-ului, cum ca banii pe care mi-i datora au fost virati la mine in cont, dar nu a fost vorba decat despre o minciuna.

In drept :

“ Inselaciunea :
* Art. 215. - Inducerea in eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un folos material injust si daca s-a pricinuit o paguba, se pedepseste cum inchisoare de la 6 luni la 12 ani.”

Rog investigati aceasta cauza, si dispuneti masurile necesare pentru ca
inselaciunea sa nu mai continue si prejudiciul creat sa fie recuperat.
Va stau la dispozitie pentru orice informatie necesara inceperii
demersurilor dvs impotriva numitului X la telefon: XXXX sau, e-mail sXXX

Data Semnatura reclamantului

din ce spuneti, nu prea merita sa-l "arestati"...

ContSters123067, utilizator