Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinaj - partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinaj - partaj

Am trait timp de 12 ani in concubinaj . Mama mea mi-a dat 45.000 lei vechi acum 11 ani iar parintii lui 20.000 lei vechi pt a cumpara o casa cre a costat 65.000lei. Casa a fost trecuta pe numele mamei mele . In luna iunie 2010 am vandut o parte din teren cu suma de 25000 euro bani pe care i-a luat concubinul meu si i-a depus in banca pe numele lui . In luna iulie ne-m despartit . Mentionez ca avem impreuna un copil de 11 ani . As dori sa stiu daca el poate avea dreptul pe casa si pe terenul care mi-a mai ramas tinand cont ca locuinta este pe numele mamei mele .
nu are dreptul. proprietar exclusiv e doar mama dvs.
Va multumesc din suflet !

Macar sa stau linistita pentru ca eu nu mi-am dorit aceasta despartire .