Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... Carte/tratat despre dreptul de superficie
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

Carte/tratat despre dreptul de superficie

Buna ziua .
Am nevoie de carti care sa trateze dreptul de superficie.
Imi dau seama ca ce caut se gaseste in manualele/tratatele de drepturi reale dar informatia de acolo nu este suficienta pentru mine.(de obicei sunt cateva pagini)
Asa ca, daca, stiti cumva o carte care sa trateze numai acest subiect sau sa il trateze mai aprofundat v-as fi recunoscator daca m-ati informa si pe mine
Mai sunt interesat si de articole despre dreptul de superficie si carti de drept roman care trateaza acest subiect .
Ma refer doar la denumirea respectivei carti , tratat , articol , de procurat ma descurc si singur.
Orice ajutor este binevenit .
adrian_t87, utilizator
iti pot da recomanda niste articole despre acest subiect sau care fac trimitere la acest subiect
1. Consideratii referitoare la momentul dobandirii dreptului de superficie
Revista "Dreptul", Nr. 12/2002, pag. 47
Autor : Alunaru Cristia
2. Aspecte teoretice si practice actuale privind constructiile pe terenul altuia
Revista "Dreptul", Nr. 10/1992, pag. 28
Autor : Safta-Romano Eugeni
3. Recunoasterea dreptului de superficie cu privire la o constructie ce a facut obiectul unui contract de vanzare-cumparare, anterior clarificarii situatiei juridice a terenului aferent
Revista "Dreptul", Nr. 11/2005, pag. 130
Autor : Galan Mariu
4.Discutii referitoare la dreptul de superficie
Revista "Dreptul", Nr. 6/2006, pag. 54
Autor : Sferdian Irin

sper sa te ajute la ceva