avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... Carte/tratat despre dreptul de superficie
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

Carte/tratat despre dreptul de superficie

Buna ziua .
Am nevoie de carti care sa trateze dreptul de superficie.
Imi dau seama ca ce caut se gaseste in manualele/tratatele de drepturi reale dar informatia de acolo nu este suficienta pentru mine.(de obicei sunt cateva pagini)
Asa ca, daca, stiti cumva o carte care sa trateze numai acest subiect sau sa il trateze mai aprofundat v-as fi recunoscator daca m-ati informa si pe mine
Mai sunt interesat si de articole despre dreptul de superficie si carti de drept roman care trateaza acest subiect .
Ma refer doar la denumirea respectivei carti , tratat , articol , de procurat ma descurc si singur.
Orice ajutor este binevenit .
Ultima modificare: Miercuri, 15 Septembrie 2010
adrian_t87, utilizator
Cel mai recent răspuns: alexandra.ghnas , utilizator 21:45, 2 Octombrie 2010
iti pot da recomanda niste articole despre acest subiect sau care fac trimitere la acest subiect
1. Consideratii referitoare la momentul dobandirii dreptului de superficie
Revista "Dreptul", Nr. 12/2002, pag. 47
Autor : Alunaru Cristia
2. Aspecte teoretice si practice actuale privind constructiile pe terenul altuia
Revista "Dreptul", Nr. 10/1992, pag. 28
Autor : Safta-Romano Eugeni
3. Recunoasterea dreptului de superficie cu privire la o constructie ce a facut obiectul unui contract de vanzare-cumparare, anterior clarificarii situatiei juridice a terenului aferent
Revista "Dreptul", Nr. 11/2005, pag. 130
Autor : Galan Mariu
4.Discutii referitoare la dreptul de superficie
Revista "Dreptul", Nr. 6/2006, pag. 54
Autor : Sferdian Irin

sper sa te ajute la ceva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre extradare ContSters119945 ContSters119945 Buna ziua. Apelez la cunostintele si bunavointa dvs. spre a mi se oferi informatii cu privire la articole, lucrari, manuale, carti, tratate care se refera la ... (vezi toată discuția)
Bunuri din domeniul public luiza2008 luiza2008 :)Buna ziua, Va rog sa imi raspundeti la o intrebare,daca se poate: poate exista un drept de superficie in ceea ce priveste bunurile din domeniul public? Va ... (vezi toată discuția)
Mai e cineva care se axeaza partial pe sintezele de la nomina? karmacoma21ro karmacoma21ro Eu personal am invatat tratatele la civil si procedura dar cum timpul e limitat si lucrez pana dupa-amiaza imi raman putine ore de studiu seara:\"> la penal, ... (vezi toată discuția)