Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Durata maxima a concediului postnatal si concediul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Durata maxima a concediului postnatal si concediul de ingrijire copil

Am urmarit discutiile din forum si majoritatea se refera la cele 42 de zile minime ale concediului postnatal.
1. Exista si vreo limita maxima? Poate fi de exemplu concediul postnatal de 80 de zile?
2. Daca se poate ca durata concediului postnatal sa fie de 80 de zile cum se calculeaza indemnizatia pentru crestere copil? Se iau in considerare si veniturile din cele 80 de zile de postnatal sau se calculeaza doar ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului?
3. Daca se poate sa fie concediul postnatal de 80 de zile cand se depun actele pentru solicitarea concediul de crestere copil si a indemnizatie aferente?
buna ziua , as dori sa stiu daca o persoana poate sa intre in concediu de crestere copil la 10 zile de la nastere , fara sa isi mai ia concediul post natal, va multumesc
1. Daca mama a beneficiat de concediu de maternitate (sarcina si lauzie) atat ea cat si tatal copilului nu pot beneficia de CCC decat incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului.
2. Daca mama nu a beneficiat de concediu de maternitate (sa zicem ca a fost casnica) tatal poate intra in CCC incepand cu ziua nasterii copilului.
3. Din OUG 158/2005:
Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
tudorvaleriu a scris:

1. Daca mama a beneficiat de concediu de maternitate (sarcina si lauzie) atat ea cat si tatal copilului nu pot beneficia de CCC decat incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului.
2. Daca mama nu a beneficiat de concediu de maternitate (sa zicem ca a fost casnica) tatal poate intra in CCC incepand cu ziua nasterii copilului.
3. Din OUG 158/2005:
Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.

mama a beneficiat de cele 63 de zile prenatale de concediu in lunile martie -aprilie , a nascut la sfarsitul lunii aprilie iar pe mai a uitat sa isi scoata postnatalul pe mai , a fost in iunie la medic sa ia spus ca nu poate sa ii mai de-a postnatalul pe mai , mentionez ca cele 42 de zile s-au implinit in data de 03 iunie , as dori sa stiu ce se poate face in cazul acesta , va multumesc anticipat
1. E destul de curios cum a uitat sa ia certificatul medical de la doctor. Dar... asta este.
2. Nu se intampla nici o nenorocire. Intrati in CCC tot dupa ce se implinesc cele 42 de zile de la nasterea copilului.
3. Adeverinta pentru dosar vi se da pentru cele 12 luni premergatoare nasterii asa ca nu pierdeti nimic la indemnizatia pentru CCC.