Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cerere Cedo - Strasbourg
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cerere Cedo - Strasbourg

Buna ziua! Am redactat o cerere pentru Cedo, insa nu stiu daca ar fi mai bine sa o trimit in lb engleza sau in lb romana. Care este diferenta si daca trebuiesc traduse si documentele (sentinte, acte) in engleza ? Am citit pe net ca daca o trimiti in lb romana nu are acelasi curs si corectitudine in solutionarea ei, partea romana putand influenta negativ rezultatul sau poate face disparuta cererea cu totul. Cate modalitati sunt de trimis: posta, fax, email? Astept parerea dvs.
Nu m-am lamurit :(
Sa explic mai bine: eu am comentat actele de reconstituire a dreptului de proprietate, actele si hotararile emise de Comisia judeteana, Comisia Locala si Instante impotriva noastra, sentintele si deciziile Instantelor in favoarea noastra, notificarile trimise de noi si raspunsurile, Procese Verbale de Licitatie. Am in total 1,3 kg de acte. Toate demonstreaza abuzul, nedreptatea, incalcarea sentitelor si favorizarea unui grup de interese.
Anexez copii xerox dupa toate acestea?
Nu, atasati copii de pe hotararile emise de catre instantele judecatoresti ...
Anexati toate inscrisurile pe care le depuneti ca dovezi si faceti referire in cererea dvs.
Daca faceti vorbire de un inscris este normal sa il depuneti pentru a putea fi examinat.
Hotararile trebuie neaparat depuse.