Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilete la ordin refuzate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilete la ordin refuzate

Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva. Am niste bilete la ordin refuzate de banca din cauza lipsei de disponibil. Ce fac, ii dau in judecata sau ma duc direct la executor?Potrivit Legii cambiei si a biletelor la ordin, acestea sunt titluri executorii. Inseamna ca nu mai trebuie investite, nu? :-/
Nu trebuie sa ii actionati in judecata, insa va trebui sa solicitati instantei investirea acestora cu formula executorie si sa timbrati corespunzator.
Conform dispozitiilor art.376 cod pr. civila se investesc cu formula executorie atat hotararile definitive sau irevocabile, inscrisurile autentificate cat si alte hotarari sau inscrisuri, pentru ca sa devina executorii.
de asemenea, conf. art.61 si art.106 din legea nr.58/1934 biletul la ordin are valoare de titlu executor.
Dupa ce instanta se va pronunta prin incheiere si va investi biletul la ordin, il veti depune la executor.
Inainte de a incepe executarea trebuie sa solicitiati executorului sa dreseze somatiunea cambiala potrivit legii 58/1934. Daca acesta refuza motivand "ca nu mai este nevoie de somatiune cambiala" cautati alt executor. Atentie mare , multi executori nu stiu sa intocmeasca aceasta procedura speciala, si fara aceasta vi se vor anula formele de executare.
Sfatul meu este sa consultati un avocat specializat in drept cambial sau cel putin in drept bancar sa va asiste si sa va redacteze el somatiunea cambiala , apoi sa o dea executorului in vederea dresarii acesteia.
sdianaviolina a scris:

Nu trebuie sa ii actionati in judecata, insa va trebui sa solicitati instantei investirea acestora cu formula executorie si sa timbrati corespunzator.
Conform dispozitiilor art.376 cod pr. civila se investesc cu formula executorie atat hotararile definitive sau irevocabile, inscrisurile autentificate cat si alte hotarari sau inscrisuri, pentru ca sa devina executorii.
de asemenea, conf. art.61 si art.106 din legea nr.58/1934 biletul la ordin are valoare de titlu executor.
Dupa ce instanta se va pronunta prin incheiere si va investi biletul la ordin, il veti depune la executor.

Consider ca faceti o greseala.
Nu mai trebuie investite cu formula executorie biletele la ordin, ptr ca ele insele constituie titluri executorii.
Prin urmate, tot ce trebuie sa faceti este sa mergeti la un executor judecatoresc.
ionutstanciucu a scris:

Consider ca faceti o greseala.
Nu mai trebuie investite cu formula executorie biletele la ordin, ptr ca ele insele constituie titluri executorii.
Prin urmate, tot ce trebuie sa faceti este sa mergeti la un executor judecatoresc.

Nu face nici o gresala. BO trebuie investit
art 61 din L 58/1934.
"(1) Cambia are valoare de titlu executor pentru capital si acesorii..."
(2) Abrogat
(3) Competenta pentru a investi cambia cu formula executorie este judecatoria."

Deci pentru a fi un veritabil titlu executoriu cambia trebuieste investita. Temei de drept art 61 alin 1din L 58/1934 raportat la art 376 C.pr.civ si art 61 alin 3 din L58/1934 raportat la art 10, pct 3 C.pr.civ.
Este adevarat ca odata cu modificarea procedurii civile din 2006 si cu introducerea lui 374 ind 1 s-a produs o confuzie generala desi doua articole mai jos este clarificata problema.
Am avut multe contestatii la executare ( nu opozitii cambiale care nu au legatura cu procedura executarii silite ci sunt cu totul altceva ca si natura) in care am invocat faptul ca nu este invesit BO cu formula executorie astfel nu poate fi executat.In unanimitate instante din Arad, Timis, Mures (ca doar acolo am avut genul asta de spete) au anulat formele de executare silite ca fiind ilegale.

Cat despre aplicabilitatea legii 58/1934 cu prioritae fata de C.pr.civ amintesc ca aceasta este o lege speciala si conform principiilor de drept se aplica cu precadere.
sdianaviolina a scris:

Dupa ce instanta se va pronunta prin incheiere si va investi biletul la ordin, il veti depune la executor.

.. si apoi executorul va merge din nou la instanta pentru a cere incuviintarea executarii.. si in final dupa careva luni .. cand banii sunt retrasi din conturile debitorului.. dumneavoastra va puteti bucura.. de ce oare?