Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... la ce varsta pot sa ma pensionez anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

la ce varsta pot sa ma pensionez anticipat?

am lucrat din anul1972 28 11 pina 27 02 1974 am facut armata dupa care am lucrat pina in anul 2003 27 10 din data de16 05 1983 pina la data de01 04 2001 am lucrat grupa a doua de munca sunt nascut in anul 1954 23 09 cind as putea sa ma pensionez anticipat?va multumesc anticipat
Scuze am facut o confuzie intre reducerea varstei cu adaosul pentru sporul de grupa.
domnule Tudor valeriu va rog respectos stagiul militar nu se adaoga la vechimea in cimpul munci va multumesc
1. Ba da, stagiul militar obligatoriu este perioada asimilata stagiului de cotizare si este luat in calculul punctajului.
2. Stagiul militar obligatoriu nu este luat in calculul stagiului complet in vederea pensionarii anticipate sau anticipate partiale,adica pentru admiterea cererii de pensie anticipata (partiala) trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare 9exclusiv perioadele asimilate).
deci as vrea sa concluzionez avind vechimea pe crtea de munca de 29 ani 5 luni si trei zile plus 17 anisi11 luni grupa a doua plus stgiul militar obligatoriu de 1 an si 4 luniva rog respectuos sa imi spuneti cit ar mai trebui sa cotizez pentru a esi la pensie la virsta de 60 ani va multumesc si sper caci nu vam plictisit prea mult cu intrebarile mele si incaodata va foarte multumesc pentru datele date cu stima si respect
1. Intr-un raspuns anterior spuneam:
Daca mai cotizati un an si o luna se poate reduce si varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni, deci veti iesi la pensie de limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
S-ar putea sa fie si 1 an si 2 luni pentru a fi mai sigur daca nu am calculat chiar la fix.
2. In aceasta situatie binenteles ca puteti beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani.