Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme mari cu Banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme mari cu Banca

Am contractat un credit de nevoi personale cu garantie imobiliara in anul 2007. Am citeva nelamuriri intrucit:
1.in contractul incheitat cu Volksbank se precizeaza: "dobinda fixa de....", iar In in actul aditional la acest contract (conform OUG 50/2010) se mentioneaza: "rata dobinzii curente fixa este...".
2.prin actul aditional s-a transformat comisionul de risc in comision de administrare a creditului.
Am citit OUG 50/2010 si am constatat ca banca trebuie sa renunte la acest comision nu sa il redenumeasca. Ma gindesc, totusi, ca nu "interpretez" corect reglementarile legale.
Am discutat cu conducerea bancii asupra acestui aspect (2), dar mi s-a spus ca asa este corect si ca este dreptul meu sa fac ceea ce cred de cuviinta, dar daca actionez intr-un fel (ANPC, instanta) in vederea renuntarii la comisionul de risc, banca imi va cere reevaluarea garantiei si completarea/reintregirea acesteia daca nu mai acopera valoarea creditului sau achitarea creditului anticipata.
Mi-au explicat ca acest comision de risc tocmai asta "acopera". Chiar au precizat in actul aditional.
In contract nu se mentioneaza aceaste situatii. Ar fi, cred eu, un abuz.
Am nevoie de o parere avizata si de un sfat in privinta unui posibil mod de a actiona in relatia cu banca. Precizez ca nu am semnat actul aditional si am depus la banca obiectiuni la acesta.
Va multumesc.
Simona Heda a scris:

Am contractat un credit de nevoi personale cu garantie imobiliara in anul 2007. Am citeva nelamuriri intrucit:
1.in contractul incheitat cu Volksbank se precizeaza: "dobinda fixa de....", iar In in actul aditional la acest contract (conform OUG 50/2010) se mentioneaza: "rata dobinzii curente fixa este...".
2.prin actul aditional s-a transformat comisionul de risc in comision de administrare a creditului.
Am citit OUG 50/2010 si am constatat ca banca trebuie sa renunte la acest comision nu sa il redenumeasca. Ma gindesc, totusi, ca nu "interpretez" corect reglementarile legale.
Am discutat cu conducerea bancii asupra acestui aspect (2), dar mi s-a spus ca asa este corect si ca este dreptul meu sa fac ceea ce cred de cuviinta, dar daca actionez intr-un fel (ANPC, instanta) in vederea renuntarii la comisionul de risc, banca imi va cere reevaluarea garantiei si completarea/reintregirea acesteia daca nu mai acopera valoarea creditului sau achitarea creditului anticipata. :))Mi-au explicat ca acest comision de risc tocmai asta "acopera". Chiar au precizat in actul aditional.
In contract nu se mentioneaza aceaste situatii. Ar fi, cred eu, un abuz.
Am nevoie de o parere avizata si de un sfat in privinta unui posibil mod de a actiona in relatia cu banca. Precizez ca nu am semnat actul aditional si am depus la banca obiectiuni la acesta.
Va multumesc.

comisionul de risc este ilegal si nu poate fi perceput sub alte denumiri, indiferent de motivatii.
[ link extern ]
din ce spuneti, daca veti contesta, trec la amenintari, vor face ei si vor drege (santaj:stunned:) ...
[ link extern ] /

ContSters123067, utilizator
Reglementarile bancare, in vigoare, instituite de BNR si privind activitatea de creditare a unei banci comerciale sunt completate de legi sau acte normative speciale, cu aplicabilitate la anumiti parametri ai creditului. Dvs avand contractat un credit cu garantie ipotecara, deci o facilitate de finantare pe termen mediu/lung, probabil, aveti prevazut in contractul de imprumut, la articolul privind comisioanele, un comision de aniversare anuala, care este calculat ca un procent stabilit de finantator si aplicat la soldul creditului ramas in sold la fiecare aniversare fata de data semnarii contractului de credit. Acest comision se mai poate numi, in functie de terminologia utilizata de banaca comerciala, in comision de administrare a creditului. Acest comision de administrare nu are nimic in comun cu cel de risc, la care faceti referire si care, face obiectul OUG 50/2010. Daca actionati in instanta sau la ANPC banca, puteti avea surpriza neplacuta de a vi se cere o reevaluare a garantiei, pe cheltuiala dvs, bineinteles, mai ales ca, banca poate invoca volatilitatea si instabilitatea pietei imobiliare. Puteti avea surpriza de a constata ca, in urma reevaluarii imobilului adus in garantie, acesta nu mai acopera integral expunerea bancii, iar aceasta sa va solicite fie reintregirea garantiei, fie sa va declare tot creditul exigibil anticipat. Este o problema delicata modul in care veti aborda actul aditional, insa mai aveti o ultima alternativa mult mai costisitoare de refinantare a acestui credit de alt creditor (apar costuri de radiere a ipotecii constituite in favoarea Volksbank si altele de instituire a unei ipoteci in favoarea noului finantator, la care se adauga si costul reprezentat de plata comisionului de refinatare care nu este de neglijat. In ceea ce priveste dobanda, am inteles ca, nu s-a procedat la sporirea marjei fata de contractul de credit in vigoare.
Asadar, aveti posibilitatea de a actiona la ANPC si ulterior in instanta, invocand clauze abuzive. Pe perioada de derulare a judecatii, banca fiind in litigiu, nu va poate declara scadenta anticipata a creditului.
Depunerea de obiectiuni la clauzele din actul aditional nu produce efect asupra modului de derulare a creditului, in sensul ca, nu va absolva de plata acelui comision, care se incaseaza inainte de dobanda si rata de principal, exigibile la fiecare scadenta. :stunned:
Va multumesc pentru raspuns, doamna Monica Voinea.
Nu am facut o precizare importanta: in contractul initial incheiat cu banca singurul comision este cel de risc. Nu este prevazut comision de administrare a creditului si nici comision de administrare a contului/conturilor (cel de valuta si cel de lei), asa cum reiese si din graficul detaliat de rambursare a creditului. Totusi, comisionul de risc nu poate fi ignorat pentru ca reprezinta o treime din rata lunara.
In 20.09.2010 Volsbank mi-a trimis actul aditional si imi comunica, printre altele, transformarea comisionului de risc in comision de administrare a creditului. Ori OUG 50/2010 tocmai asta interzice.
Mai mult, care este riscul bancii?! Eu, in calitate de client, am achitat acest comision de risc care nu a fost definit in contractul initial in niciun fel (si la incheierea contractului am avut obiectii intruct nu stiam ce risc acopera), iar in actul aditional comisionul de administrare a creditului este definit ca acoperind riscul devalorizarii garantiei. In acest caz, cred eu ca, la sfisitul perioadei de creditare, dupa ridicarea ipotecii, Volksbank ar trebui sa imi restituie toata suma achitata reprezentind comision de risc/administrare.
Va multumesc.
Simona Heda a scris:

Va multumesc pentru raspuns, doamna Monica Voinea.
Nu am facut o precizare importanta: in contractul initial incheiat cu banca singurul comision este cel de risc. Nu este prevazut comision de administrare a creditului si nici comision de administrare a contului/conturilor (cel de valuta si cel de lei), asa cum reiese si din graficul detaliat de rambursare a creditului. Totusi, comisionul de risc nu poate fi ignorat pentru ca reprezinta o treime din rata lunara.
In 20.09.2010 Volsbank mi-a trimis actul aditional si imi comunica, printre altele, transformarea comisionului de risc in comision de administrare a creditului. Ori OUG 50/2010 tocmai asta interzice.
Mai mult, care este riscul bancii?! Eu, in calitate de client, am achitat acest comision de risc care nu a fost definit in contractul initial in niciun fel (si la incheierea contractului am avut obiectii intruct nu stiam ce risc acopera), iar in actul aditional comisionul de administrare a creditului este definit ca acoperind riscul devalorizarii garantiei. In acest caz, cred eu ca, la sfisitul perioadei de creditare, dupa ridicarea ipotecii, Volksbank ar trebui sa imi restituie toata suma achitata reprezentind comision de risc/administrare.
Va multumesc.

nu se justifică perceperea comisionului de risc, cu atât mai mult cât împrumutul este unul ipotecar iar banca are ca drept garanţie imobilul ipotecat. clauza comision de risc este abuzivă fapt susţinut de art. 1 - 4 din Legea 193/2000 si trebuie sa dispara complet conf oug 50/2010.

REFERITOR la REEVALUARE, n-au cum sa o faca, pentru ca la banca unde aveti creditul, nu este prevazuta in contractul initial din 2007. incearca sa v-o impuna acum cu actul aditional.
in cuprinsul conventiei nu gasim expresia - sintagma ,,reevaluare" deci nu se poate efectua atata timp cat legea prevede clar, ca daca prin rezultatul acestora ar produce pagube consumatorului (art.4-1, L193/2000) atunci nu poti sa faci nimic fara acordul acestuia.
folositi-va de toate resursele legale, nu va lasati intimidati!
atata timp cat banca nu a prevazut in conventie ca pot sa faca reevaluare in condiitiile in care pe piata imobilara s-ar produce scaderi ale acestora, nu au ce sa va faca daca sunteti de buna credinta si va plati ratele.

revin la amenintarea cu "reevaluarea" si declarea creditului exigibil anticipat (ilegal!) in caz ca le contestati "comisionul"...

Art. 211 C.pen. - ,,(1) Constrângerea unei persoane, prin violenta sau
amenintare, sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta
este comisa spre a dobândi un folos injust, pentru sine sau pentru
altul, se pedepseste cu închisoare stricta de la un an la 5 ani."

ContSters123067, utilizator
Buna ziua,

interventie moderator

Amintesc anumitor useri urmatoarea dispozitie din Regulamentul de postare:
"2.11. Identificarea unor persoane, fie fizice sau juridice, in mesajele postate sau in titlul topicului, nu este de dorit."

Rog in acest sens, sa se stearga denumirile societatilor implicate in aceasta discutie.