avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare giranti, somatie de executare
Discuție deschisă în Executare silită

Executare giranti, somatie de executare

Buna ziua,
Am facut un credit la o banca in mai 2008, Creditul pentru 20.000ron, cu o rata undeva la 800 de lei pe luna, pentru o perioada de 3 ani.

Am platit totul ok app un an, dupa care am avut niste intarzieri, am
luat legatura cu ei, am platit la zi, si am discutat sa facem o re-esalonare a
ratelor si sa miscoram suma lunara.

Totul de acord doar ca eu eram in urma cu niste declaratii la stat, a trebuit
sa astept, in perioada cat am lucrat actele, nu am platit nimic, am
redirectionat banii de rata pe cheltuieli pe la ANAF, am reusit acum de curand sa
termin actele, doar ca ma trezesc cu o recomandata de la ei, in care direct cu
titlu executoriu, imi cer sa le platesc toata suma in 14 zile.

Cam asta e povestea. Eu nu le-am mai platit de vreo 6 luni.
Eu nu am proprietati sau bunuri pe numele meu, parintii au fost giranti, creditul a fost girat conform contractului cu patrimoniul personal. Ei vad ca s-au indreptat direct catre imobil, insa e o precizare putin bizara conform careia apartamentul are 8,34 mp, sau asupra a 8.34 se indreapta ei.

Nu exista bilet la ordin de executare, nu e atasat de contract nici nu am semnat asa ceva, cand am luat creditul.

Ce mai sfatuiti?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 28 Septembrie 2010
skin_psv, utilizator
Cel mai recent răspuns: Narcizaa , utilizator 21:45, 30 Septembrie 2010
Daca si parintii dvs. au primit somatie, contactati impreuna/separat-dupa caz, executorul (bancar/judecatoresc) si daca nu reusiti sa obtineti o reesalonare/refinantare, angajati-va un avocat si formulati in termen de 15 zile (data postei de pe somatie/scrisoarea recomandata) o contestatie la executare silita.

Voi contacta chiar astazi executorul bancar, voi propune o re-esalonare, sau cel putin o marire a termenului de plata a sumei integrale.

Ce este cu cei 8.34 metrii patrati, o greseala de tipar, sau sunt interesati doar de atat?
E posibil sa mentina sechestru doar asupra unei parti a imobilului fara a scoate imobilul la licitatie?

Mentionez ca nu a fost facuta ipoteca, nu a fost facut cadastru, actul de proprietate al imobilului nu a fost niciodata dus la banca.
Nu cunosc sensul patrimoniu personal.
Ultima modificare: Marți, 28 Septembrie 2010
skin_psv, utilizator
Poate 8,34 este cota indiviza de teren aferenta imobilului. Sau este o eroare de redactare.
Informatiile sunt obtinute, in virtutea puterilor conferite de lege, de la primarie si de la Biroul de Carte Funciara.
DAca parintii au semnat contractul vor fi si ei executati.
Patrimoniul personal inseamna toate bunurile prezente si viitoare pe care le aveti sau le veti avea. Este un contract de fidejusiune-cautiune sau un drept de gaj general.
Ultima modificare: Joi, 30 Septembrie 2010
Narcizaa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie imobiliara matrix73 matrix73 Am un credit de nevoi personale garantate cu ipoteca pe mai multe imobile. Executorul bancar mi-a inscris somatie imobiliara in toate imobilele din proprietate ... (vezi toată discuția)
Imprumut garantie ipotecara TheoMe TheoMe Am facut un imprumut cu garantie ipotecara pentru altcineva, acesta garantand cu casa lui. Ce riscuri sunt pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati ... (vezi toată discuția)
Executare credit si dobanzi mimilica2013 mimilica2013 Am contractat un credit pe societate pe care nu l-am mai putut plati.Acesta a fost pus pe executare.La creditul respectiv am gaj un spatiu si giranti persoane ... (vezi toată discuția)