avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul minim

S-a publicat O.U.G. 87/2010 privind abrogarea impozitului minim si O.U.G. 88/2010 privind modificarea Codului de Procedura Fiscala - M.O. 669/30.09.2010.

[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 1 Octombrie 2010
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 10:37, 10 Noiembrie 2010
Magda Staicu a scris:

posibil sa aveti dreptate :)
numai ca aceasta ordonanta data ... ieri, se aplica de miine asa ca ...

deci sa gindim cum trebuie sa aplicam corect si apoi sa avem rabdare sa le intoarcem pe toate fetelele noile modificari si norme care vor aparea pina la sf. anului(in cel mai bun caz) sau in 2011 si intram in panica si nu mai sti sa judeci si sa faci fata la cite "minuni "ne mai pune in circa acesti "domni din guvern".
referitor la platile anticipate eu am inteles asa:


ART. 34

Plata impozitului

(1) Plata impozitului se face astfel:

a) contribuabilii, societăţi comerciale bancare, persoane juridice române, şi sucursalele din România ale băncilor, persoane juridice străine, au obligaţia de a plăti impozit pe profit anual, cu plăţi anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflaţie (decembrie faţă de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului iniţial al anului pentru care se efectuează plăţile anticipate. Termenul până la care se efectuează plata impozitului anual este termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit, prevăzut la art. 35 alin. (1);

b) contribuabilii, alţii decât cei prevăzuţi la lit. a), au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit trimestrial până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul, dacă în prezentul articol nu se prevede altfel. Începând cu anul 2012, aceşti contribuabili urmează să aplice sistemul plăţilor anticipate prevăzut pentru contribuabilii menţionaţi la lit. a).



(7.1) Contribuabilii prevăzuţi la alin. (1) lit. a), pentru efectuarea plăţilor anticipate în anul 2011, aplică următoarele reguli:

a) contribuabilii care în perioada 1 ianuarie — 30 septembrie 2010 datorează impozit pe profit/impozit minim şi în perioada 1 octombrie — 31 decembrie 2010 datorează impozit pe profit efectuează trimestrial plăţi anticipate în contul impozitului pe profit la nivelul unei pătrimi din suma rezultată prin adunarea impozitului datorat în cele două perioade, actualizată cu indicele de inflaţie prevăzut la alin. (1);

b) contribuabilii care în perioada 1 ianuarie — 30 septembrie 2010 datorează impozit pe profit/impozit minimşși în perioada 1 octombrie — 31 decembrie 2010 înregistrează pierdere fiscală efectuează trimestrial plăţi anticipate în contul impozitului pe profit la nivelul unei pătrimi din impozitul pe profit/impozitul minim aferent primei perioade, actualizat cu indicele de inflaţie prevăzut la alin. (1).

deci eu cred ca persoanele juridice romane ,cele la care lucram majoritatea dintre noi,vor face plati anticipate din 2011.
contribuabilii altii decat cei de la alin1,lit a,din 2012.
deci anul 2011 ne asteapta cu alte surprize placute
spor la treaba tuturor
Geo_2008 a scris:


deci eu cred ca persoanele juridice romane ,cele la care lucram majoritatea dintre noi,vor face plati anticipate din 2011.
contribuabilii altii decat cei de la alin1,lit a,din 2012.
deci anul 2011 ne asteapta cu alte surprize placute
spor la treaba tuturor


Cred ca ati inteles gresit.

Regulile prevazute la (7.1.) privind efectuarea platilor anticipate in anul 2011, se refera la contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. 1 lit. a.

La art. 34 alin. 1 lit. a este vorba despre banci.
"...societăţi comerciale bancare, persoane juridice române, şi sucursalele din România ale băncilor, persoane juridice străine..."

Celelalte firme platesc impozit anticipat incepand cu 2012.
"...contribuabilii, alţii decât cei prevăzuţi la lit. a), ... Începând cu anul 2012, aceşti contribuabili urmează să aplice sistemul plăţilor anticipate..."
fat frumos a scris:

S-a publicat O.U.G. 87/2010 privind abrogarea impozitului minim si O.U.G. 88/2010 privind modificarea Codului de Procedura Fiscala - M.O. 669/30.09.2010.

[ link extern ]



Buna dimineata!

Va rog sa ma lamuriti in privinta unei societati infiintate in 17 septembrie 2010: ce plateste: impozit pe profit sau impozit minim?
Va mutumesc pentru timpul acordat si va urez week-end placut!
leuca_luminita a scris:

fat frumos a scris:

S-a publicat O.U.G. 87/2010 privind abrogarea impozitului minim si O.U.G. 88/2010 privind modificarea Codului de Procedura Fiscala - M.O. 669/30.09.2010.

[ link extern ]



Buna dimineata!

Va rog sa ma lamuriti in privinta unei societati infiintate in 17 septembrie 2010: ce plateste: impozit pe profit sau impozit minim?
Va mutumesc pentru timpul acordat si va urez week-end placut!


Plateste impozit pe profit. Firmele infiintate in cursul anului erau scutite de la plata impozitului minim pana la sfarsitul anului.

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit cccristina cccristina BUNA ZIUA in final vom depune 2 declaratii 101 pentru per 01-30 sept si 01oct-31 decem? cum se calculeaza impozitul pe profit pe trim IV? se calculeaza pt ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 trim.iv 2010 rodia rodia Va rog sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea situatie: Trim.III - pierdere dar s-a declarat( in decl.100) si s-a platit impozitul minim de 550 lei. In ... (vezi toată discuția)
Declaratie 100 trim 4 depusa pe 0 ASKIM3GET ASKIM3GET Buna ziua Este gresit daca am depus declaratia 100 pe 0 la trim 4 in conditiile in care in primele 3 trim s-a platit impozit minim, iar trim 4 a fost ... (vezi toată discuția)