Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trecerea unui grad profesional in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trecerea unui grad profesional in cartea de munca

Am obtinut gradul de asistent medical principal generalist in 1997 si am beneficiat de el ( cu trecerea in cartea de munca) pina in 2001 lucrind in spital, pina cind m-am transferat intr-un cabinet medical de intreprindere dintr-o institutie ce nu apartine sistemului sanitar.Aici am fost angajata ca asistent medical (simplu), argumentind ca nu pot trece in cartea de munca gradul meu profesional pe motiv ca nu exista functia de asistent medical principal in COR.De ce in spital si in alte unitati sanitare se poate trece si aici nu?
Cum as putea beneficia de trecerea in cartea de munca?
Am mai trimis un mesaj la dvs. , dar nu stiu daca s-a inregistrat.
Va multumesc si Sarbatori fericite !
Intr-adevar in COR nu exista functia de asistent medical principal.
Contractele individuale de munca incheiate de anumiti angajatori - prevazuti de legea nr.130/1999 - se inregistreaza la Inspectoratul Teritorial de Munca, iar mai nou inspectorii de munca din cadrul ITM-ului cer ca functia trecuta in contractul de munca sa corespunda cu functia regasita in COR.
Singura solutie este ca cei abilitati sa modifice COR-ul, astfel incat sa cuprinda toate functiile care se regasesc pe piata muncii in Romania.