Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trecere pe post conform gradului profesional obtinut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trecere pe post conform gradului profesional obtinut

Buna seara,
Sunt incadrata pe post de asistent medical generalist din anul 2001, in cadrul unui Cabinet medical de intreprindere, intr-o institutie ce nu apartine Ministerului Sanatatii. Inainte de acest an am lucrat intr-un spital, fiind incadrata pe post de asistent medical PRINCIPAL generalist, grad profesional obtinut in 1997. La actualul loc de munca, vanind totusi prin transfer, nu am fost incadrata pe aceeasi functie, motivand ca nu exista aceasta in COR.
Cum este posibil ca in prezent, in spitalele si alte unitati ale MS, sa existe totusi aceasta functie de Asistent medical principal generalist, iar la actualul loc de munca sa mi se refuze aceasta incadrare? Si ce pot face?
Va multumesc foarte mult
Sunt foarte multe functii folosite in sectorul bugetar sau in sectorul privat care nu sunt trecute in COR.
Legea nr.76/2002 prevede obligativitatea pentru angajatori sa utilizeze Clasificarea ocupaţiilor din România la completarea documentelor oficiale.