Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... inregistrare Autoritatea de prelucrare a datelor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

inregistrare Autoritatea de prelucrare a datelor

ma poate ajuta cineva cu ceva info?
e vb despre o p j straina care urmeaza sa administreze un portofoliu de clienti.
cu cat timp inainte de a prelucra datele ar trebui notificata ac prelucrare catre autoritate?
Potrivit prevederilor art.22 din Legea nr. 677/2001, pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date,
"Operatorul este obligat sa notifice autoritatii de supraveghere, personal sau prin reprezentant, inainte de efectuarea oricarei prelucrari ori a oricarui ansamblu de prelucrari avand acelasi scop sau scopuri corelate.
Notificarea nu este necesara in cazul in care prelucrarea are ca unic scop tinerea unui registru destinat prin lege informarii publicului si deschis spre consultare publicului in general sau oricarei persoane care probeaza un interes legitim, cu conditia ca prelucrarea sa se limiteze la datele strict necesare tinerii registrului mentionat."