avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Subventie incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Subventie incalzire

Prietenul meu sta la mine,dar adresa o are la parinti lui,care au dreptul la subventia de incalzire.El avand autoturism ,anul trecut parinti lui nu au primit subventia.Ce ar trebui ei sa faca ca sa poata primi subventia in acest caz?Multumesc
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 11:38, 6 Octombrie 2010
Pai nu trebuie "sa o scaldati", adica cum prietenul sta la dvs. dar vrea sa primeasca ajutor de la stat la adresa parintilor...
Apoi, in primul rand trebuie ca parintii acestuia trebuie sa completeze acea Cerere-Declaratie pe proprie raspundere - cred ca va avea un format diferit avand in vedere noile conditii si daca se incadreaza in aceste conditii, vor primi sau nu ajutorul de stat.
Din cate stiu, anul trecut nu s-a vorbit de autoturism, dar poate ma insel, insa anul acesta, da se pun si astfel de conditii...
Daca autoturismul are capacitate sub 1600 cmc se incadreaza in normele de accesare a subventiei.
Prietenul dv. este luat in calcul acolo unde are domiciliul din CI. Asa ca daca acest domiciliu este la parintii lui, atunci va trebui sa fie inclus in aceasta Declaratie pe proprie raspundere.
Cititi si aici
www.avocatnet.ro/content/art...
elga50 a scris:

Daca autoturismul are capacitate sub 1600 cmc se incadreaza in normele de accesare a subventiei.
Prietenul dv. este luat in calcul acolo unde are domiciliul din CI. Asa ca daca acest domiciliu este la parintii lui, atunci va trebui sa fie inclus in aceasta Declaratie pe proprie raspundere.
Cititi si aici
www.avocatnet.ro/content/art...


Si daca unul din propietarii locuintei unde se face subventia are domiciliul in alt oras si o alta propietate si nu este trecut la intretinere se mai acorda?
Detaliile subtile ale conditiilor de acordare a subventiei....nu le stiu, cred ca puteti sa luati lucrurile simplu: locuieste la adresa unde se cere subventia? Nu. Atunci se ia subventia.... Al de sta la acel domiciliu are un auto de 2000 cmc? Da. Atunci familia nu ia subventie s.a.m.d.

Trebuie indeplinite cateva conditii concomitent. Puneti-le pe hartie si o sa vedeti ce iese.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de subventie la caldura? alexandra22 alexandra22 Asi vrea sa stiu daca pot beneficia de subventie pentru caldura daca locuiesc impreuna cu sora mea in apartamentul parintilor nostri..mama mea are alt ... (vezi toată discuția)
Acordarea ajutoarelor pentru incalzire Calliope22 Calliope22 Pentru acordarea subventiei de caldura am vazut ca nu este voie sa ai in posesie un autoturism cu o vechime mai mica de 10 ani.Daca noi suntem o familie ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de subventia la caldura in urmatoarele conditii angela68 angela68 Buna ziua, as dori sa stiu daca pot beneficia de subventia la caldura in urmatoarele conditii : - sunt salariata, doar eu sunt proprietara pe apartament ... (vezi toată discuția)