Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort

Se poate introduce actiune de divort fara sa angajezi un avocat?cat va costa cu aproximatie ?Actiunea de divort trebuie sa contina neaparat si actiune de pensie alimentara pt copii si partaj de bunuri comune?
cerere de divort trebuie sa contina incredintarea minorilor
partajul se face dupa ce se pronunta divotul
Puteti introduce actiune de divort si fara asistenta juridica.
Daca este vorba despre minori rezultati din casatorie,in mod imperativ legea obliga la stabilirea domiciliului acestora si la obligarea parintelui caruia nu i-au fost incredintati la prestarea obligatiei de intretinere(pensie)care este prestata pentru minori,in interesul si folosinta exclusiva a acestora
Se poate depune actiune de divort si fara sa va angajati avocat.
Onorariul se stabileste in functie de criteriile stabilite de Statulul profesiei de avocat.
Taxa de timbru:39.00 lei si timbru jud. 0,30 lei.
Actiunea de divort poate avea capat accesoriu stablire pensie.
Partajul se poate promova ulterior.De altfel, nu toate instantele accepta judecarea partajelor in cadrul proceselor de divort.