Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort amiabil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort amiabil

Sunt casatorit de 9 ani, am o fetita de 2 ani, si am stabilit cu sotia sa divortam de comun acord. Procesul e de durata? Ce acte trebuie depuse la judecatorie?
cererea, certificatul de casatorie, copie certificat nastere minor, taxa e timbru.
cererea trebuie depusa personal.In principiu, daca nu vor fi piedici, procesul poate dura doar cateva luni.
problema mai spinoasa va fi probabil la incredintarea minorului si la partajul bunurilor comune din timpul casatoriei.Partajul poate avea loc si printr-o actiune separata sau sa fie disjunsa cauza.
Nu, nu este un proces de durata daca va intelegeti asupra divortului cat si asupra cererilor accesorii divortului, respectiv incredintare minor, pensie in favoarea minorului, nume si eventual asupra unui program de vizita al minorului.
Acte necesare:
-actiunea de divort,
-certificat de casatorie in copie legalizata,
-certificat de nastere minor in copie xerox,
-adeverinta de venit cu venitul pe ultimele 6 luni ale parintelui ce urmeaza sa fie obligat la plata pensiei de intretinere ( daca evident este angajat cu forme legale)
-taxa de timbru de 39.00 lei si timbru jud. de 0.30 lei.