Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã redescoperim - România
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã redescoperim - România

România anilor '60, surprinsă în imagini de un fotograf american

[ link extern ] /
Una dintre cele mai frumoase descrieri făcute vreodată României, în ziarul The New York Times

[ link extern ] /
Muzeul Satului din Sibiu-Locul din România unde poți vedea singura moară cu pânze care s-a păstrat la noi în țară

[ link extern ] /

Bucovina la Inaltime - Monumente UNESCO

[ link extern ]

Bucovina, regiunea istorica de mare valoare a tarii, este cunoscută pentru mănăstirile construite de foști domnitori și boieri moldoveni (Mușatinii, Alexandru cel Bun, Ștefan cel Mare, Petru Rareș, Ștefan Tomșa, Alexandru Lăpușneanu, Familia Movileștilor ș.a.), fiecare cu culoarea sa specifică: Voroneț (albastru), Humor (roșu), Sucevița (verde), Moldovița (galben) și Arbore (combinație de culori).

Bucovina (în germană Buchenland = Țara fagilor), devenită Ducatul Bucovinei în Imperiul Austriac, este o regiune istorică cuprinzând un teritoriu de 10.441 km² care acoperă zona adiacentă orașelor Rădăuți, Suceava, Gura Humorului, Fălticeni, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei, Siret și Vicovu de Sus din România, precum și Cernăuți, Cozmeni, Zastavna, Vășcăuți pe Ceremuș, Vijnița, Sadagura și Storojineț din Ucraina.

La multi ani,romani!
La multi ani,Romania!

Samoilă Mârza, singurul fotograf al evenimentelor de la 1 Decembrie 1918

[ link extern ]