Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Buna ziua , am si eu o intrebare referitoare la calcul concediu medical.Pana ieri am fost in concediu cresterea copilului pan la 2 ani, acum sunt din nou insarcinata in 12 saptamani si doctorul ginecolog mi-a dat din concediu medical urmand sa imi fac dosar pentru sarcina cu risc.Astazi ar fi prima zi de lucru.
Intrebarea este cum se calculeaza concediu medical?Am avut salariul brut de 3806( net 2700) si indemnizatie crestere copil de 2300,si dupa scaderea cu 15% 1900.
Va rog sa m-a ajutati
adriana_gianina, utilizator
Veti lua de la agentia de prestatii sociale adeverinta privind veniturile realizate in perioada cic; cei de la serviciul salarizare va vor calcula concediul medical avand o baza medie zilnica de CM , rezultata din media veniturilor realizate in ultimele 6 luni.
Concediul medical va fi calculat astfel: baza medie CM* nr zile lucratoare de medical in luna *85%= venit brut, din care singura retinere este CAS (10,5%*600/ nr zile medical* nr zile lucratoare in luna)