Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor iesti din tara cu mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor iesti din tara cu mama

buna ziua,am prieten a carui sotie a iesti din tara cu copilul minor avand o procura de la tatal copilului sa il tina in italia pe perioada vacantei ,ea lucrand acolo,problema este ca desi procura a expirat in 01.09.2010 mama nu vrea sa mai revina cu copilul in tara desi tatal nu este de acord ,el vrea copilul acasa ce poate face tatal ptr aducerea lui in tara in conditiile in care ei sunt inca casatoriti desi nu ma sunt in relati foarte bune
multumesc
complicata situatie. sa divorteze si sa solicite instantei incredintarea minorului dansului.
multumesc ,sa inteleg ca e cea mai buna decizie,fiindca acum 2sapt el a fost in italia la consulatu roman si cei de acolo i-au luat o declaratie despre situatie si i-au zis sa faca si aici in tara o sesizare la politie si raspunsu pe care il va primi de la politie sa il trimita prin fax la consulatu din italia iar cei de acolo vor incepe demersurile dar sa inteleg ca asa este mai complicat
Cred ca politia italiana va rezolva problema daca va fi sesizata,data fiind expirarea procurii.
ma indoiesc ca politia de aici va face ceva atata timp cat nu sunt divortati.
crede-ti ca ar putea exista o decizie in instanta ceva ca poate sa o oblice sa aduca copilu in tara ma gandesc ca ca actiunea de divort ar dura c-am mult iar tatal vrea cat mai repede copilu in tara