avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... URGENT!!! - CONSTITUIREA PATRIMONIULUI UNEI ASOCIATII
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

URGENT!!! - CONSTITUIREA PATRIMONIULUI UNEI ASOCIATII

Buna ziua
Am doua mari nelamuriri in care poate ma puteti lunmina:
Am tot cautat pe net si patrimoniul minim de constituire a unei asociatii este de 600 de lei sau de 1.200 de lei???
A doua nelamurire este:
- pentru acordarea personalitatii juridice este necesar avizul ministerului - nu prea stiu ce inseamna acest lucru???.

Cu multumiri anticipate
#-o
Cel mai recent răspuns: kappauser , utilizator 12:10, 24 Octombrie 2010
multumesc frumos=D>
Mahetin a scris:

Nu mai bagati persoana in eroare. OG 26/2000 a fost modificata prin legea 246/2005 si pentru patrimoniul initial este nevoie doar de un salariu minim, deci de 600 de ron. Eu personal am depus ieri la Judecatoria Sector 2 un dosar pentru infintarea unei Asociatii si patrimoniul este de 600 de ron. Cautati pe www.altermedia.ro ghidul infintarii unei Asociatii.

„f) patrimoniul iniţial al asociaţiei; activul patrimonial, în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociaţiei, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor. În cazul aportului în natură, forma autentică a actului constitutiv şi a statutului este obligatorie;”


Subscriu la cele scrise mai sus. Am infiintat o asociatie in luna iulie si am depus 600 de lei. Am reusit sa o infiintez fara a apela la alti consultanti, utilizand ghidul celor de la Altermedia (il gasiti pe net replicat pe mai multe siteuri).
Mahetin a scris:


„f) patrimoniul iniţial al asociaţiei; activul patrimonial, în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociaţiei, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor. În cazul aportului în natură, forma autentică a actului constitutiv şi a statutului este obligatorie;”


Remarcabil faptul ca pentru o societate comerciala (SRL, SA) forma autentica in cazul aportului in natura este impusa doar daca aportul este un teren, in timp ce pentru o asociatie non-profit forma autentica este impusa pentru orice aport in natura. =D>

Iar capitalul social la SRL este minim 200 RON, la asociatie non-profit 600 RON.=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare asociatie - patrimoniu initial portik portik Care este patrimoniul initial al unei asociatii ? a) un salar brut pe economie ? (conf. OG nr.26/2000 art.6) sau b). doua salarii brut pe economie ( ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie - patrimoniul minim acceptat? tudosaloredana tudosaloredana As dori sa infiintez o asociatie non profit. si nu stiu care este patrimoniul minim pe care trebuie sa il depun la banca. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Fundatii si asociatii ! ITD ITD va rog sa-mi spuneti care este suma minima necesara(capital social/patrimoniu)pentru infiintarea unei fundatii sau asociatii?Si inca ceva.Este adevarat ca si ... (vezi toată discuția)