Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie - patrimoniul minim acceptat?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie - patrimoniul minim acceptat?

As dori sa infiintez o asociatie non profit. si nu stiu care este patrimoniul minim pe care trebuie sa il depun la banca. Va multumesc!
OG nr.26/2000 cu privire la asociatii si fundatii prevede ca , patrimoniul initial al asociatiei; activul patrimonial, trebuie sa fie in valoare de cel putin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociatiei, este alcatuit din aportul in natura si/sau in bani al asociatilor. In cazul aportului in natura, forma autentica a actului constitutiv si a statutului este obligatorie.
Multumesc mult!