Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intrare prin efractie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intrare prin efractie

Buna ,

Un domn "binevoitor" ce nu ma poate inghitii dupa ce mi-a trimis multe mesaje ca imi sparge masina , mai apoi ca imi sparge casa , a si facut-o , mai exact a chemat un "lacatus" care a spart usa metalica si a schimbat iala apartamentului meu. (din cate stiu nu trebuia sa faca asta fara a vedea contractul de casa si personal persoana care detine acel apartament . In casa ,dupa ce am chemat eu alt lacatus ,care m-a verificat cu toate actele , pana nu a vazut tot nu a spart usa , era o hartie care spunea asa " Chitanta de mana , subsemnatul Pop Marius am schimbat butucul usii plus deblocare , total 180 ron " si s-a si semnat.

Intrebarea mea este cum pot actiona impotriva acestui extraordinar lacatus ce mi-a spart mie usa si clar lasand acea chitanta a si declarat ca el a facut-o.

Multumesc
Intrebarea mea este cum pot actiona impotriva acestui extraordinar lacatus ce mi-a spart mie usa si clar lasand acea chitanta a si declarat ca el a facut-o.

Depuneti o plangere la Parchet pentru distrugere si violare de domiciliu. Atasati inscrisul pe care l-ati gasit in casa.
Ce l-a determinat pe"acel domn" sa faca acest gest ?
Domnul binevoitor , instigatorul , poate raspunde penal , alaturi de lacatus, pentru infractiunea de distrugere si, eventual, violare domiciliu.
Acum, pentru a fi antrenata raspunderea lacatusului , ar presupune ca acesta sa fi stiut ca usa nu apartine domnului binevoitor .S-ar putea ca omul sa fi fost indus in eroare. Dvs. stiti mai bine detaliile.
Trebuie sa depuneti plangere penala fie la politie fie la parchetul de pe langa judecatorie , atat lacatusului cat si celui ce l-a chemat .
"Binevoitorul" ,pe langa instigare la distrugere si violare de domiciliu , ar mai putea raspunde eventual si ptr amenintare , daca puteti proba amenintarile la adresa dvs .
Declaratia lacatusului va fi esentiala precum si declaratia celuilalt lacatus angajat de dvs ptr a va debloca intrarea in locuinta dvs .
Buna seara! Dac faptele stau asa cum le expuneti dvs. sunteti parte vatamata a unui concurs de infractiuni: amenintare, distrugere si violare de domiciliu.Formulati plangere penala si constituiti-va parte civila cu contravaloarea reparatiei usii si cereti si daune morale. Mult succes!