Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ingradire acces in locuinta proprie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ingradire acces in locuinta proprie

Buna ziua. Sunt in divort cu sotia. Sunt plecat in strainatate, iar sotia mea s-a mutat cu copil la mama ei. La plecare a schimbat un "butuc" la una din cele doua "broaste" ale usii de acces in apartament. Fac precizarea ca apartamentul este proprietate personala, dobandit inainte de casatorie. Ce pot sa fac? Pot face plangere penala impotriva ei?
Nu va complicati, chemati un lacatus sau un... hot sa va deschida usa.
Ma asteptam la un raspuns avizat, pe un temei juridic. Sau poate nu am fost destul de clar ! Sau poate nu "exista" un raspuns la intrebarea mea !! Raspunsul/solutia dat(a) il(o) aveam si eu ca mod de rezolvare a problemei !!!
mugureldobrin, utilizator
Am crezut ca vreti sa intrati in casa, nu sa ramaneti pe afara ca sa ii faceti plangere penala nevestei, vreti s-o inchida sau ce vreti ?. Daca tineti neaparat ca institutiile statului sa va introduca.. faceti plangere penala pt tulburare de posesie si asteptati doi ani sa se cerceteze si sa se .. claseze, iar instantei de judecata sa va adresati cu o cerere de reintegrare in locuinta si apoi sa puneti hot in executare si executorul sa sparga usa cu sprijinul politiei.
vreti si temei juridic B-)?
I-ati cerut cheile si nu vi le-a dat?
Ca de schimbat butucul, cata vreme ea locuia acolo si dvs erati in strainatate, avea tot dreptul.