Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inregistrari ambientale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inregistrari ambientale

Am decis sa va intreb aici pt ca fiind avocati implicati in tot felul de dosare stiti mai bine despre ce este vorba.

Citez un fragment dintr-o stire:
."Nu este vorba doar de interceptări telefonice, a 12 posturi telefonice, parte aparţin familiei mele, ci şi inregistrări ambientale în cele trei locaţii unde obişnuiesc să locuiesc." (Sorin Ovidiu Vantu, situl realitatea)

Ce as dori eu sa aflu:
La ce anume se refera inregistrarile ambientale?

1. Li se intra oamenilor in casa in stilul vechii securitati si li se planteaza microfoane?
2. Sunt ascultati in camera prin intermediul telefonului desi nu are loc in momentul ala nicio convorbire ? (am auzit ca este posibil asa ceva)
3. Sunt ascultati din exterior prin geam, perete etc ca in filmele cu spioni cu tot felul de antene si microfoane aflate prin masini in afara locuintei?

Am mai auzit aceste termen de inregistrare ambientala, dar acum chiar sunt curioasa in ce consta ea, deci daca cineva care stie sau a avut de-a face cu asa ceva in vreun dosar si ne poate explica?

Multumesc
in primul rand, la primele doua intrebari raspunsul e efirmativ.
din cate stiu eu, in cazuri speciale, se poate apela chiar si in romania si la a treia varianta.
Inregistrare ambientala, semnifica imprimarea cu cu mijloace tehnice a sunetelor, fenomenelor luminoase,etc., cu alte cuvinte rezultatul actiunii de a inregistra, in mediul ambiant si nu in mediul inconjurator.
Sfera de aplicare a acestor mijloace de proba se afla inscrisa atat in prevederile Codului de Procedura Penala, cat si unele dispozitii reglementate prin legi speciale.
Mijloacele tehnice speciale de inregistrare sunt atat tipice folosite pentru probarea infractiunilor de drept comun, cat si tehnice speciale atipice folosite pentru probarea infractiunilor din sfera apararii sgurantei nationale.
Simplist vorbind, aceste procedee probatorii presupun 3 operatiuni majore:
- instalarea (montarea, asezarea, fixarea)
- intretinerea (mentinerea in functiune prin schimbarea sau incarcarea surselor de alimentare, prin inlocuirea mediilor destocare a informatieisau chiar repararea unor componente defecte);
- recuperarea (ridicarea) mijloacelor tehnice de inregistrare

Avand in vedere gradul de miniaturizare atins in constructia unor astfel de componente, mascarea acestora este posibila intr-o gama larga de obiecte, mergand de la disimularea in imbracaminte, elemente de mobilier, articole electrice si electronice, obiecte de uz personal pana la plasarea acestora in elemente de constructii existente in spatiile de interes.Singurele limite posibile in acest domeniu sunt cele fixate de imaginatia si experienta lucratorilor specializati.
ellouise a scris:

Am decis sa va intreb aici pt ca fiind avocati implicati in tot felul de dosare stiti mai bine despre ce este vorba.

Citez un fragment dintr-o stire:
."Nu este vorba doar de interceptări telefonice, a 12 posturi telefonice, parte aparţin familiei mele, ci şi inregistrări ambientale în cele trei locaţii unde obişnuiesc să locuiesc." (Sorin Ovidiu Vantu, situl realitatea)

Ce as dori eu sa aflu:
La ce anume se refera inregistrarile ambientale?

1. Li se intra oamenilor in casa in stilul vechii securitati si li se planteaza microfoane?
2. Sunt ascultati in camera prin intermediul telefonului desi nu are loc in momentul ala nicio convorbire ? (am auzit ca este posibil asa ceva)
3. Sunt ascultati din exterior prin geam, perete etc ca in filmele cu spioni cu tot felul de antene si microfoane aflate prin masini in afara locuintei?

Am mai auzit aceste termen de inregistrare ambientala, dar acum chiar sunt curioasa in ce consta ea, deci daca cineva care stie sau a avut de-a face cu asa ceva in vreun dosar si ne poate explica?

Multumesc

1. Doar in cazurile in care exista riscul de a se aduce atingere sigurantei nationale se poate proceda asa.Adica a se intra in locuinta persoanei.

2.In dosarele penale nu exista astfel de situatii.Discutii de acest gen pot exista doar daca este vorba de riscul de a se aduce atingere sigurantei nationale.

3.Ca modalitate de urmarire exista posibilitati tenhnice, dar tot daca este vorba de siguranta nationala, ca regula.

In dosarele penale nu se uzeaza de astfel de modalitati probatorii, de mijloace de proba care sa fie obtinute in aceste moduri.

Dar...exista interceptarea convorbirilor telefonice...si nu trebuie sa fie vorba de siguranta nationala...

avocat Claudiu Lascoschi