Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... \"Intelegere\" nula...??
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

"Intelegere" nula...??

Buna ziua,
Revin cu un sb deschis cu ceva timp in urma...
Va spuneam atunci ca ajunsesem la o intelegere cu ex-sot asupra unei sume ca despagubire de 8000 de Euro + masina+maruntisuri...

Problema e ca au aparut ceva probleme intre timp si nu-i mai pot da toti banii odata, nici macar nu e sigur ca-i pot da intr-un an...Cel mai sigur in 2 ani...Adica acum ii dau pe loc 5000 de E si rezolvam la notar, iar ceilalti cat pot de repede, dar nu obligatoriu in anul urmator....Si n-a mai fost de acord cu "intelegerea"...
Adica, urmeaza partajul in instanta...

Vreau sa ma sfatuiti cum e mai bine...Sa incerc sa-l conving ca e mai bine sa ne intelegem...sau sa demaram actiunea in tribunal...
Si ce sa fac, sa astept sa deschida el procesul de partaj, sau ies eu in avantaj daca incep eu procesul...

Tin sa reamintesc faptul ca eu am ramas cu cei doi copii minori si ca locuim in apartamentul luat partial cu credit ipotecar din 2006 (adica am avut un avans de 30000 de Euro din vanzarea unei garsoniere, si am completat cu acest credit din banca), iar masina e luata tot cu credit nevoi personale, pe care o foloseste el in exclusivitate de cand a parasit domiciliu).

Si inca ceva, ma tot ameninta ca imi ia copiii, pe fetita cea mare in mod special...Insa, fetele sunt foarte atasate de mine...Desi, cea mare il iubeste foarte , iar cea mica de abia il cunoaste...
Iar n cazul in care incepem partajul, cine plateste in tot acest timp ratele la apartament? doar eu , ptr motivul ca eu locuiesc in el, sau amandoi?

va multumesc!
Ma refeream la intelegerea dintre noi...Nu am ajuns la notar ptr ca ex-sot nu a mai fost de acord ca aceasta sulta de 8000 Euro sa-i fie data in 2 transe...Deci, el e cel care prefera partajul in instanta...

Si din nou e ceva ce nu inteleg..Adica: "Daca deschideti insa proces pe jumatate nu veti putea obtine mai mult..."
Va rog sa imi dati mai multe lamuriri.

Va multumesc!
Inseamna ca nu aveti tranzactie incheiata nu ca ar fi nula.

Daca contributia sotilor la dobandirea bunurilor comune este diferita se poate cere o cota diferita.Spre exemplu, unul din soti poate cere 80%, iar celalat va primi 20%.

avocat Claudiu Lascoschi
Pai asta nu decide instanta, cat i se cuvine fiecaruia, pe baza dovezilor, a martorilor, a probelor??
Daca cereti 50% degeaba dovediti mai mult.
Daca nu cereti mai mult nu obtineti...
Ati inteles acum?
De aceea va ziceam ca este prima problema care trebuie discutata cu un avocat printre multe altele...
Da, va multumesc!

O zi buna!