Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Retragere girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Retragere girant

Buna ziua,

As vrea sa stiu in ce conditii se poate retrage un girant, dintr-un contract bancar, in cazul in care nu mai doreste sa gireze cu bunul adus in favoarea imprumutatului. Este vorba de un caz in care imprimutatul refuza sa mai plateasca ratele lunare care ii revin din aces contract, iar girantul risca sa piarda proprietatea cu care a girat.

Va multumesc si astept un raspuns.
Depinde de situatie, daca creditul a fost deja declarat scadent anticipat sau nu de catre banca, fiind doar in stadiul de intarziere a ratelor. In principiu, girantul unui contract bancar nu se poate retrage, totusi, cu incuviintarea bancii poate fi inlocuit prin alt girant, dar numai daca banca este de acord.
dac a imprumutatul nu plateste ratele sigur nu va cauta alt girant care sa-l inlocuiasca pe actualul.
Da, asa este, daca nu vrea sa mai plateasca, iese din discutie inlocuirea girantului de cu acordul imprumutatului.
av_andra13 a scris:

Depinde de situatie, daca creditul a fost deja declarat scadent anticipat sau nu de catre banca, fiind doar in stadiul de intarziere a ratelor. In principiu, girantul unui contract bancar nu se poate retrage, totusi, cu incuviintarea bancii poate fi inlocuit prin alt girant, dar numai daca banca este de acord.

Nu se poate face nimic pe cale juridica? Este exclusa inlocuirea girantului, atata timp cat necesita acordul imprumutatului, iar acesta din urma refuza plata ratelor lunare. Orice solutie ar fi binevenita. Se poate intenta proces?

De asemenea, am uitat sa precizez, creditul nu este declarat scadent, situatia este recenta..inca nu a venit data scadentei pentru urmatoarea rata. Pana in prezent ratele au fost achitate integral, la zi.
Multumesc.
MariCR, utilizator