avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de imprumut - actionar care imprumuta ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de imprumut - actionar care imprumuta societatea

buna!

un actionar pers. fizica va imprumuta societatea (s.a.) cu suma de 40.000 euro.

care sunt conditiile legale? contr de imprumut trebuie autentificat la notar?

e pentru prima data cand sunt pusa in situatia de a redacta un asemenea contract. ce nu trebuie sa-mi scape? dobanda, garantii...?

va multumesc anticipat pentru ajutor,
k.
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 16:20, 1 Februarie 2008
Romy a scris:

eu cred ca mai bine le numiti penalitati pentru nereturnarea la timp a banilor. Altfel s-ar putea sa intrati sub incidenta legii penale. :((

Aceasta este si parerea mea . Doar institutiile bancare pot percepe dobanzi la sume de bani imprumutate.
romy, - Clauza penala (penalitatile) in contractele de imprumut e nula - vezi ICCJ sec. com. dec nr 1839/2004

mony,

Lege nr. 99/1999

Art. 100. - În sensul prezentului titlu, orice persoană, dacă nu primeşte depozite, poate vinde pe credit sau poate acorda împrumuturi, fără a fi aplicabile dispoziţiile Legii bancare nr. 58/1998.
Ultima modificare: Vineri, 1 Februarie 2008
romascanu, moderator
mony a scris:
Doar institutiile bancare pot percepe dobanzi la sume de bani imprumutate.

Daca ar fi fost adevarat, nu mai dadea nimeni altcineva vreun imprumut. In orice caz, daca ai aduce si vreun temei inafara de parerea ta, tare bine ar fi!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprimut firma pe baza unui imprumut bancar de nevoi personale al asociatilor EricaNagy EricaNagy Buna ziua, Pot face un contract de imprumut firma cu firma al carui asociat sunt iar rambursarea acestui imprumut sa fie scadentarul creditului de nevoi ... (vezi toată discuția)
Imprumut de la persoane fizice mal mal Buna ziua! Sa fiu mai explicit. Sotia mea a luat un imprumut de la o asa zisa colega suma de 7030 ron cu contract notarial .In contract este facut un grafic ... (vezi toată discuția)
Semnare grafic de rambursare credit ipotecar ContSters185853 ContSters185853 Prin semnarea prezentului document, Imprumutatul declara ca a luat la cunostinta ca: 1. Valoarea ratei lunare poate fi afectata de anumiti factori externi (de ... (vezi toată discuția)