Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de imprumut - actionar care imprumuta ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de imprumut - actionar care imprumuta societatea

buna!

un actionar pers. fizica va imprumuta societatea (s.a.) cu suma de 40.000 euro.

care sunt conditiile legale? contr de imprumut trebuie autentificat la notar?

e pentru prima data cand sunt pusa in situatia de a redacta un asemenea contract. ce nu trebuie sa-mi scape? dobanda, garantii...?

va multumesc anticipat pentru ajutor,
k.
Romy a scris:

eu cred ca mai bine le numiti penalitati pentru nereturnarea la timp a banilor. Altfel s-ar putea sa intrati sub incidenta legii penale. :((

Aceasta este si parerea mea . Doar institutiile bancare pot percepe dobanzi la sume de bani imprumutate.
romy, - Clauza penala (penalitatile) in contractele de imprumut e nula - vezi ICCJ sec. com. dec nr 1839/2004

mony,

Lege nr. 99/1999

Art. 100. - În sensul prezentului titlu, orice persoană, dacă nu primeşte depozite, poate vinde pe credit sau poate acorda împrumuturi, fără a fi aplicabile dispoziţiile Legii bancare nr. 58/1998.
romascanu, moderator
mony a scris:
Doar institutiile bancare pot percepe dobanzi la sume de bani imprumutate.

Daca ar fi fost adevarat, nu mai dadea nimeni altcineva vreun imprumut. In orice caz, daca ai aduce si vreun temei inafara de parerea ta, tare bine ar fi!