Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit concediu sarcina si lehuzie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit concediu sarcina si lehuzie

Pentru luna iunie a anului curent, indemnizatia pentru concediul de sarcina si lehuzie se impoziteaza? In baza carei prevederi? A survenit vreo modificare in acest sens incepand cu luna iulie?
Buna seara. Concediu de sarcina si leuzie nu se impoziteaza .

Baza legala:
Legea 571/2003 coroborată cu HG 44/2004 privind

Codul fiscal cu normele metodologice de aplicare
Ultima actualizare: conform cu OUG 87 din 29 septembrie 2010

ART. 42

Venituri neimpozabile

În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, precum şi cele de aceeaşi natură primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;
Multumesc mult pentru raspuns.
Cu placere, sa inteleg ca vi s-a impozitat totusi?
Da, sau cel putin asta a fost explicatia celor de la Resurse Umane pentru retinerea respectiva.
sa va explic mai pe larg.
Impozit pe salariu nu se retine
Contributia la somaj nu se retine ( medicalul care depaseste 30 zile)
Contributia la sanatate nu se retine
Contributia la pensii se retine la minimul pe economie 600*10.5% = 63 lei

Bafta multa,