Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit concediu sarcina si lehuzie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit concediu sarcina si lehuzie

Pentru luna iunie a anului curent, indemnizatia pentru concediul de sarcina si lehuzie se impoziteaza? In baza carei prevederi? A survenit vreo modificare in acest sens incepand cu luna iulie?
De fapt, explicatia a fost ca in macheta primita de la CJASS pe luna iunie era bifata impozitarea sumei cuvenite. Se stie ca afost o eroare, dar declaratiile sunt depuse... etc. Iar din iulie s-a facut corectia. Adica, razboiul trebuie mutat la CJASS. Luna respectiva este luata in calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului, afectand cuantumul acesteia in urmatorii 2 ani. Fiind vorba de cativa zeci de lei lunar mai putin, mi s-a sugerat ca nu merita toata tevatura si ca patria ii va fi mamicii recunoscatoare. Inca odata, multumiri pentru raspuns.