Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensie deportati L189/2000
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensie deportati L189/2000

Buna seara.
Sotul meu care a decedat, detinea o pensie acordata conform L 189/2000. As dori sa renunt la mostenirea unei suprafete de teren (pe care o avea sotul meu de la parintii lui), in favoarea fiicei mele. Intrebarea mea este: daca renunt la mostenirea dupa sotul meu, e posibil sa pierd si pensia conform L 189/2000? Multumesc
In primul rand ca este vorba despre o indemnizatie, nu despre o pensie. In calitate de sotie supravietuitoare, puteti beneficia de jumatate din aceasta indemnizatie. Faptul ca renuntati la mostenirea unor bunuri mobile sau imobile in favoarea fiicei dvs. nu are nicio legatura cu acordarea indemnizatiei prevazute la art. 3 din Legea nr. 189/2000.