Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal sanctiuni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal sanctiuni

in cat timp trebuie trimise pe revisal deciziile de incetare a contractului de munca sau alte modificari. multumecs

Hotarare nr.37 din 15.ian.2010
deciziile de incetare a contractului de munca se inregistreaza in revisal la data incerarii raporturilor de munca.
ContSters145137, utilizator
1. registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca în a carui raza teritoriala îsi are sediul sau domiciliul angajatorul cel târziu în ziua lucratoare anterioar începerii
activitatii de catre salariat, respectiv la data încetarii contractului individual de munca al acestuia.

2. Registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza
teritoriala isi are sediul sau domiciliul angajatorul, in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificari referitoare la:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, CNP;
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania
(COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.
Atentie
HOTÃRÂRE nr. 37 din 15 ianuarie 2010
pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 161/2006 privind întocmirea şi completarea registrului general de evidenţă a salariaţilor
(2^2) Elementele prevăzute la alin. (2) lit. e) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă."

care sunt elementele prevazute la art 3 alin2 lit e
ART. 3
(1) Registrul se întocmeşte în forma electronica.
(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajării;
c) funcţia/ocupaţia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din România (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data şi temeiul încetării contractului individual de munca.
ContSters145137, utilizator
eduard_ ,
este corect cea ce spui ... da ma gandeam la alta varianta ... de exemplu, o persoana inceteaza activitatea in 2007 , iar angajatorul nu emite decizia de incetare la data respectiva , ci in 2010 ... in acest sens, cred ca este aplicabila varianta cu 5 zile.