Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plati compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plati compensatorii

La nivel se societate exista CCM in care este prevazuta acordarea a 450 lei plata compensatorie in caz de concediere. Societatea este semnatara a CCM la nivelul ramurii constructii de masini care pevede acordarea in caz de concediere a cel putin unui salariu de incadrare, Care este legal cuantumul platii compensatorie? Am avut proces prin care am solicitat acordarea platii compensatorie conform CCM la nivelul ramurii si prin sentinta mi-a respins actiunea, cu drept de recurs.
Daca va incadrati intr-unul din motivele pentru exercitarea cailor de atac extraordinare (contestatie in anulare sau revizuire) puteti exercita o asemenea cale de atac.