Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum se poate renunta la statutul de asociat SRL ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum se poate renunta la statutul de asociat SRL ?

E vorba de o firma fara activitate de la infiintare, 2 asociati.. cum se procedeaza la dizolvarea societatii, ambii asociati trebuie sa fie de acord? si daca regula se aplica si pentru renuntarea ca asociat a unuia dintre cei doi, ce schimbari se produc, se plateste vreo taxa suplimentara?
Trebuie sa mergeti la Camera de Comert

La Registrul comerţului, nu la Camera de Comerţ.

Dacă vreţi să vă retrageţi, iar asociatul nu este de acord... instanţa va pronunţa dizolvarea şi intrarea în lichidare.

Alberto Kurtyan
Studiaza postari anterioare cu subiecte similare.
S-a discutat foarte mult atat despre dizolvare, cat si despre retragerea din societate.
Vei gasi informatii mai mult decat suficiente, ca sa-ti faci o idee realista !..