avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum se poate renunta la statutul de asociat SRL ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum se poate renunta la statutul de asociat SRL ?

E vorba de o firma fara activitate de la infiintare, 2 asociati.. cum se procedeaza la dizolvarea societatii, ambii asociati trebuie sa fie de acord? si daca regula se aplica si pentru renuntarea ca asociat a unuia dintre cei doi, ce schimbari se produc, se plateste vreo taxa suplimentara?
Cel mai recent răspuns: Primoris SRL , Consilier juridic 09:23, 26 Octombrie 2010
Trebuie sa mergeti la Camera de Comert


La Registrul comerţului, nu la Camera de Comerţ.

Dacă vreţi să vă retrageţi, iar asociatul nu este de acord... instanţa va pronunţa dizolvarea şi intrarea în lichidare.

Alberto Kurtyan
Studiaza postari anterioare cu subiecte similare.
S-a discutat foarte mult atat despre dizolvare, cat si despre retragerea din societate.
Vei gasi informatii mai mult decat suficiente, ca sa-ti faci o idee realista !..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Motiv retragere asociat srl ContSters136267 ContSters136267 Buna ziua. Am inteles ca in cazul unei actiuni in Instanta prin care se solicita retragerea unui asociat dintr-un SRL trebuie ca motivatia sa fie una ... (vezi toată discuția)
Retragere asociat in firma stroetania stroetania Buna seara si La multi ani! Am un caz in care un Srl are 2 asociati.societatea are suspendata activitatea (expira termenul august 2013) insa au datorii de ... (vezi toată discuția)
Renuntarea ca asociat al unui srl Dochian Dochian Buna ziua, va rog frumos sa ma indrumati cum se procedeaza, unde trebuie sa ma duc si cu ce acte , privind renuntarea mea ca asociat la o firma SRL. ... (vezi toată discuția)