Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... curtea de apel
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

curtea de apel

Recursul in interesul legii poate fi admis in urma sentintei data de Curtea de Apel,daca pentru aceeasi pricina ,in procese diferite au fost date solutii total diferite[la Curti de Apel diferite]?
conditia este ca hotararile sa fie opozabile macar uneia dintre aceleasi parti in cele doua cauze.
Prin acest recurs se solicită Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie să se pronunţe asupra chestiunilor de drept care au fost soluţionate diferit de instanţele judecătoreşti.
Legitimarea procesuală activă aparţine procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi colegiile de conducere ale curţilor de apel.