Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Procedura legala de depistare cetateni romani plecati ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Procedura legala de depistare cetateni romani plecati in spatiul UE

As dori sa stiu si eu care este procedura legala de depistare a unor cetateni romani plecati din tara, in spatiul U.E., fara sa stiu unde anume. Aceasta in conditiile existentei posibilitatii circulatiei libere in spatiul U.E. fara inregistrare a documentelor la trecerea frontierei de stat.
Precizez ca persoanele respective sunt debitori, si nu s-a apelat inca la instanta de judecata pentru recuperare, dar exista contracte de prestari servicii cu clauza executorie, neonorate de catre acestia.( contracte neincheiate la notariat )

Si o baza legala va rog daca este posibil.

Va multumesc
Krissia ., Alte profesii
Nu poti stii ca un cetatean roman a plecat in spatiul shenghen avand in vedere ca nu se controleaza decat CI-ul si nu se baga in baza de date iesirea din tara.

Se poate verifica totusi, daca aveti acces la SIS daca are rezidenta in vre-un stat membru.
SIS=Sistemul Informatic Schengen:) Mai exista si detectivii particulari.
In SIS se poate cere doar la instanta introducerea numelui acestuia doar daca esti in proces cu el...dar pana atunci...
Abea dupa ce se obtine o hotarare definitiva si irevocabila il poti depista prin SIS. :)
De fapt se poate verifica in SIS si daca exista un ordin din partea SRI sau DGIPI
raspunsul il gasiti aici

[ link extern ]

[ link extern ] -

acquis-ul Schengen face parte din legislatia comunitara si a fost transferat in noul Titlu IV- Vize, azil, imigratie si alte politici legate de libera circulatie a persoanelor, al Tratatul Uniunii Europene. Acquis-ul Schengen cuprinde următoarele capitole: controlul frontierelor, politica de vize, migraţia, azilul, cooperarea poliţienească, cooperarea judiciară, lupta împotriva drogurilor, arme de foc şi muniţii, sistemul informatic Schengen si protecţia datelor.

[ link extern ] /