Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie incheiere C.I.M. neprimita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie incheiere C.I.M. neprimita

Buna ziua,

Firma pentru care am lucrat mi-a expediat prin posta decizia incheierii CIM. Lipsind din localitate, nu am putut ridica de la oficiul postal plicul ce continea decizia, acesta fiind expediat inapoi catre expeditor. Firma refuza sa imi expedieze din nou decizia. Cum pot intra totusi in posesia ei, sau macar a unei copii, fara a ma deplasa la sediul firmei ( care e in alta localitate ) ? ITM are obligatia sa-mi expedieze o copie in cazul in care eu nu detin originalul ?
Va multumesc.
so2ro a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Situatia e putin mai delicata : am depus cateva sesizari catre ITM-ul din raza angajatorului, dar, datorita pilelor, cunostintelor si relatiilor pe care angajatorul le are, nu s-a rezolvat nimic.

Depinde de ce ati sesizat ITM-ului ..... De altfel, puteti depune sesizarea dvs la Inspectia Muncii - for superior ITM-ului.
Cornel Vasile, Consilier juridic