Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cheltiueli cu autoturismul pentru Intreprinderea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cheltiueli cu autoturismul pentru Intreprinderea Individuala

Buna ziua,

Vrem sa achizitionam un autoturism second hand in valoare de 4000 de ron. Se pot deduce cheltuielile cu aceasta daca optam sa o luam pe intreprinderea individuala..si cum?
Impozitul pe autoturism este mai mare daca masina este pe II? Se pot deduce cheltuielile cu impozitul si RCA-ul? Alte cheltuieli de intretinere a autovehiculului pot fi deduse la II?

Multumesc anticipat
Juliae02 a scris:

Buna ziua,

Vrem sa achizitionam un autoturism second hand in valoare de 4000 de ron.
1. Se pot deduce cheltuielile cu aceasta daca optam sa o luam pe intreprinderea individuala ... si cum?
2. Impozitul pe autoturism este mai mare daca masina este pe II?
3. Se pot deduce cheltuielile cu impozitul si RCA-ul?
4. Alte cheltuieli de intretinere a autovehiculului pot fi deduse la II?

Multumesc anticipat

Mi-am permis sa structurez putin mesajul dvs. pt. aputea fi coerent si usor de urmarit.
1. Da, se poate deduce costul de achizitie numai daca factura sau actul de vinzare-cumparare este facut pe II (adica II este cumparatorul)
2. Nu stiu
3. Daca proprietar este II se poate deduce impozitul. RCA -ul este mai mare daca proprietar este II si poate fi dedus. RCA -ul, carburantul, si orice reparatie la auto poate fi dedusa si daca proprietar sunteti dvs., dar trebuie sa aveti incheiat un contract de comodat intre dvs. si II.
4. Da, toate cheltuielile de intretinere si reparatii.
Sper ca activitatea pe care o desfasurati sa justifice achizitionarea si folosirea unui autoturism pt. ca altfel ...
ContSters160319, utilizator
2. Nu, nu se diferentiaza impozitul functie de calitatea proprietarului
Intreprinderea individuala are ca activitati fotografice. IN acest caz...cheltuielile cu autoturismul se pot deduce?
sigur ca da ; activitatea dvs presupune deplasari
:)